Advertisement

Budżet UE - zaskakujący zwrot W. Brytanii?

18 października 2005

Brytyjczycy zgodzą się na zniesienie swego rabatu we wpłatach do budżetu UE, jeśli zmieniona zostanie struktura unijnych dotacji rolnych - powiedział w wywiadzie dla "The Independent" brytyjski wicepremier John Prescott.

Zdaniem gazety, wypowiedź Prescotta jest sygnałem, że W. Brytania, która przewodniczy obecnie UE, jest gotowa na kompromis w sprawie unijnego budżetu na lata 2007-2013. "The Independent" podkreśla, że Prescott uważa rabat brytyjski - główną przyczynę fiaska szczytu w sprawie budżetu UE w czerwcu - za "historyczną pomyłkę".

Jego zdaniem, Brytyjczycy "dali się wykiwać" w 1984 roku, gdy ówczesna premier Margaret Thatcher wynegocjowała rabat. Za rządów Thatcher W. Brytania miała niepowtarzalną szansę zmienić strukturę wydatków UE, ale "machnęła na to ręką i wybrała rabat" - powiedział wicepremier.

Nie rozwiązało to naszych problemów –  dodał Prescott.

Przypomniał, że W. Brytania pozostaje wielkim płatnikiem netto do unijnej kasy, z której ponad 40 proc. przeznaczane jest na rolnictwo.

Tym razem (premier W. Brytanii Tony) Blair zabiera się za coś o fundamentalnym znaczeniu i nie wybierze taniego rozwiązania – powiedział.

W ocenie Prescotta, Wspólna Polityka Rolna (CAP) nie zostanie zreformowana z dnia na dzień, ale W. Brytania chce jasnego zobowiązania, że polityka ta zostanie uważnie zbadana.

Porozumienie w sprawie budżetu UE na lata 2007-2013 będzie tematem grudniowego szczytu Unii. W czerwcu z powodu sporów o rabat brytyjski krajom UE nie udało się osiągnąć kompromisu.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę