Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Budżet UE - zaskakujący zwrot W. Brytanii?

18 października 2005

Brytyjczycy zgodzą się na zniesienie swego rabatu we wpłatach do budżetu UE, jeśli zmieniona zostanie struktura unijnych dotacji rolnych - powiedział w wywiadzie dla "The Independent" brytyjski wicepremier John Prescott.

Zdaniem gazety, wypowiedź Prescotta jest sygnałem, że W. Brytania, która przewodniczy obecnie UE, jest gotowa na kompromis w sprawie unijnego budżetu na lata 2007-2013. "The Independent" podkreśla, że Prescott uważa rabat brytyjski - główną przyczynę fiaska szczytu w sprawie budżetu UE w czerwcu - za "historyczną pomyłkę".

Jego zdaniem, Brytyjczycy "dali się wykiwać" w 1984 roku, gdy ówczesna premier Margaret Thatcher wynegocjowała rabat. Za rządów Thatcher W. Brytania miała niepowtarzalną szansę zmienić strukturę wydatków UE, ale "machnęła na to ręką i wybrała rabat" - powiedział wicepremier.

Nie rozwiązało to naszych problemów –  dodał Prescott.

Przypomniał, że W. Brytania pozostaje wielkim płatnikiem netto do unijnej kasy, z której ponad 40 proc. przeznaczane jest na rolnictwo.

Tym razem (premier W. Brytanii Tony) Blair zabiera się za coś o fundamentalnym znaczeniu i nie wybierze taniego rozwiązania – powiedział.

W ocenie Prescotta, Wspólna Polityka Rolna (CAP) nie zostanie zreformowana z dnia na dzień, ale W. Brytania chce jasnego zobowiązania, że polityka ta zostanie uważnie zbadana.

Porozumienie w sprawie budżetu UE na lata 2007-2013 będzie tematem grudniowego szczytu Unii. W czerwcu z powodu sporów o rabat brytyjski krajom UE nie udało się osiągnąć kompromisu.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę