Ceny świń w UE

19 maja 2005

Przez ostatnie dwa, trzy tygodnie został zaobserwowany znaczny wzrost cen na europejskim rynku wieprzowiny. Ale teraz ceny nieco się uspokajają. Podczas gdy ceny pozostawały niezmienne w tym tygodniu w większości krajów członkowskich UE, ceny w Hiszpanii, Belgii i Danii znów zaczęły wzrastać.

Włochy były wystarczająco zadowolone z opuszczenia ostatniego miejsca wraz ze swoim wzrostem cen na poziomie 13 euro centów za kg.

We Francji, po raz pierwszy od lat, świąteczny poniedziałek został ogłoszony dniem pracującym. Pomimo to większość zakładów była zamknięta z powodu ogłoszonego strajku. Odkąd sezonowa oferta jest nie więcej niż średnia a zamówienia są raczej dobre w tym samym czasie, oczekuje się że cena szacunkowa wzrośnie o nie więcej niż 1 euro cent (do poziomu 1,33 eur). Świąteczny poniedziałek, jako dzień uboju, nie jest stracony - wyższa cena może zostać w międzyczasie osiągnięta.

Trend rynkowy: Wygląda na to, że nie można w najbliższym czasie oczekiwać stymulacji ze strony exportu. Pomimo to, możliwości exportowe polepszyły się przynajmniej poprzez Euro tracące na wartości. Jednak tylko w przypadku, kiedy wzrośnie poziom zamówień wewnętrznych - co w dużej mierze zależy od warunków pogodowych - będzie możliwy trwały wzrost cen świń.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę