aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

COPA-COGECA: Decyzje polityczne podjęte w ramach Przeglądu nie mogą stanowić zagrożenia dla dochodów rolników

18 listopada 2008

W związku z planowanym na 18 i 19 listopada posiedzeniem Rady Ministrów, które będzie decyzyjne w negocjacjach nad Przeglądem WPR, organizacje członkowskie Komitetu Copa odwołują się do rozsądku ministrów rolnictwa.

W obliczu pogarszającej się sytuacji na rynku, zwłaszcza w sektorze zbóż i mleka, przewodniczący organizacji członkowskich Komitetu Copa postulują, aby Komisja rozpoczęła działania i użyła narzędzi zarządzania rynkiem koniecznych do jego uregulowania.

Obecna sytuacja pokazuje, jako bardzo ważne jest to uregulowanie w celu zapewnienia stabilnego zaopatrzenia oraz ograniczenia wahań cen, które nikomu nie przynoszą korzyści. Pan LEMETAYER przypomina, że Przegląd WPR musi być okazją do jak najlepszego poprawienia funkcjonowania narzędzi, a nie do ich zlikwidowania, jak proponuje Komisja, która opiera się na hipotezach dotyczących cen niemających odzwierciedlenia w rzeczywistości.

W perspektywie kolejnej decyzyjnej debaty w Radzie Ministrów Rolnictwa, 18 -19 listopada, na temat rozwoju systemu kwot mlecznych, przewodniczący organizacji rolniczych przypominają swoim ministrom o ich odpowiedzialności w kwestii przyszłości rolniczych dochodów czerpanych z tego sektora.
Wiele organizacji rolniczych
ciągle wzywa do zaprzestania zwiększania kwot mlecznych, w przypadku, kiedy powoduje to zachwianie równowagi rynkowej i zagraża producentom. W tym kontekście oczywiste jest, Komisja musi ponownie przeanalizować swoje przewidywania dotyczące rozwoju rynków mleka, które posłużyły za bazę dla propozycji legislacyjnych oraz przewidzieć mechanizm regularnych „spotkań” zgodnie z decyzjami Komisji ds. Rolnictwa w celu uniknięcia poważnych kryzysów.

„Kiedy my borykamy
się obecnie z bezprecedensową sytuacją, żyjemy od kryzysu do kryzysu , sanitarnego, żywnościowego , finansowego i gospodarczego , europejscy rolnicy odwołują się do odpowiedzialności Ministrów Rolnictwa, aby nie wywoływać nowego kryzysu, kryzysu europejskiej produkcji rolnej. Rolnicy oraz europejscy obywatele nie byliby w stanie im tego wybaczyć” - podkreślił Pan Lemétayer.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę