Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Coraz mniej czasu na rejestrację produktów regionalnych

12 sierpnia 2004

Coraz mniej czasu mają nasi górale, aby zarejestrować w Komisji Europejskiej swoje słynne owcze sery. Jeżeli tego nie zrobią, do końca października wtedy oscypki czy bryndze będzie mógł robić każdy bez żadnych ograniczeń.

Przed wejściem do Unii Europejskiej w Polsce chronionych było tylko pięć produktów regionalnych. W Urzędzie Patentowym tatrzańscy górale zarejestrowali: oscypek, brydzę, bunc, żentyce i redykołki. Jednak po 1 maja sytuacja prawna się zmieniła. Sery znajdują się pod tymczasową unijną ochroną prawną, która trwa tylko 5 miesięcy. W tym czasie górale powinni zgłosić swoje regionalne przysmaki do Brukseli. 

Co będzie jeżeli nie zdążą? "Nazwę oscypek będzie wtedy mógł wykorzystywać każdy producent na terenie Unii Europejskiej i to nawet może być produkt zupełnie nie podobny do naszego oscypka" tłumaczy Marek Gąsiorowski z Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego 

Aby pomóc producentom rząd opracował ustawę, która ma zmienić wciąż obowiązujące - dość niechlujne - przepisy dotyczące rejestracji i prawnej ochrony produktów regionalnych. "Mamy do czynienia z tzw. można powiedzieć bałaganem prawnym, czyli rozbiciem w różnych aktach prawnych, tych regulacji prawnych dotyczących oznaczeń geograficznych" - uważa wiceminister rolnictwa Daria Oleszczuk 

Projekt ustawy ma to zmienić. Izba Produktu Regionalnego mówi, że nowe przepisy to krok w dobrym kierunku, ale podkreśla, że to wciąż zbyt mało, gdyż pewne sprawy trzeba jak najszybciej uregulować w rozporządzeniach. "Chociażby zasady dopuszczenia na rynek i do obrotu produktów regionalnych, tradycyjnych produktów, które są robione w sposób bardzo specyficzny, a więc nie zawsze mogących spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa żywności, takie jakie stawiamy żywności masowej" - uważa Marek Gąsiorowski. 

Trudno bowiem oczekiwać, aby w bacówce, w której wytwarzany jest oscypek była bieżąca woda oraz kafelki na ścianach, a góral był specjalistą od HACCAP-u.  


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę