AGRO-PARK TARGI LUBLIN
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Dolny Śląsk w UE

24 września 2003

Niewiele ponad 7 miesięcy pozostało nam do wstąpienia do Unii Europejskiej.
1. maja 2004 roku Dolny Śląsk stanie się jednym z regionów Unii. Teraz jest ich 200, a o pozycji każdego z nich decydują trzy rzeczy: gospodarka, nauka i kultura. Jakie atuty ma Dolny Śląsk i jak je wykorzysta - o tym rozmawiano na pierwszym z cyklu spotkań europejskich z udziałem polityków i samorządowców...

Z czym kojarzy się Wrocław i Dolny Śląsk? To ważny ośrodek naukowy i artystyczny. W całym kraju znane są tutejsze festiwale jak choćby Wratislavia Cantans czy Przeglądy Piosenki Aktorskiej.

Ministrowi Tadeuszowi Iwińskiemu region kojarzy się też z pięknymi krajobrazami i duchem miejsca, który tworzy tutejsza społeczność -mieszkanka kultur. Nasze atuty to także bliskość do Czech i Niemiec Na tym pozytywnym obrazie regionu są też widoczne rysy: bezrobocie na Dolnym Śląsku sięga 22 % na blisko 3 miliony mieszkańców, pracy nie ma prawie ponad 270 tysięcy. Do tego prawdziwą piętą achillesową regionu - podobnie zresztą jak całego kraju - jest infrastruktura. Dróg jest mało i wiele dziurawych. Osobne tematy to wciąż brak obwodnic , brak połączenia z centrum Polski i brak pieniędzy.

Rywalizacja o miejsce w czołówce unijnych regionów wymaga ciągłej aktywności - mówi poseł Kazimierz Ujazdowski. W przeciwnym wypadku czeka nas porażka.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę