Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Dopłaty dla wszystkich rolników najpóźniej w marcu

11 stycznia 2005

Do końca marca tego roku wszyscy polscy rolnicy powinni dostać dopłaty bezpośrednie za 2004 rok - poinformował w poniedziałek w Białymstoku minister rolnictwa Wojciech Olejniczak podczas spotkania z hodowcami bydła i przedstawicielami instytucji działających na rzecz rolnictwa, a także przedsiębiorcami.

"Już ponad połowa rolników ma pieniądze na kontach. Robimy wszystko, żeby rolnicy jak najszybciej dostali pieniądze. Na pewno to się stanie wcześniej, niż mówi data końcowa, czyli 30 kwietnia. Myślę, że ostatnia grupa rolników dostanie pieniądze w lutym i marcu" - powiedział PAP Olejniczak.

Zapewniał, że większość rolników dostanie dopłaty do końca stycznia.

"To nie ulega wątpliwości. Codziennie wysyłanych jest do rolników około 100-150 mln zł, one na bieżąco idą" - powiedział Olejniczak, zapytany o wysyłane do niego apele, np. od Podlaskiej Izby Rolniczej, o przyspieszenie wypłat dopłat.

Podczas inauguracji wypłacania dopłat w październiku ubiegłego roku minister zapowiadał, że wypłaty zakończą się do końca stycznia. Pytany o powody opóźnień powiedział w poniedziałek, że dzięki temu, że dopłaty zaczęto wypłacać już w połowie października, a nie - jak przewidywano - 1 grudnia, wynik jest dziś i tak lepszy, niż można byłoby się spodziewać.

"Zakładaliśmy, że jeszcze więcej się uda, ale nie wszystkie założenia można zrealizować w takim tempie, w jakim byśmy sobie tego życzyli. To był pierwszy rok i wynikły z tego pewne trudności, nawet techniczne i trzeba było pewne rzeczy przeprogramować, ale idzie to w dobrym kierunku" - zapewnił Olejniczak.

Zgodnie z prawem unijnym, wypłata dopłat trwa od 1 grudnia do końca kwietnia następnego roku. W Polsce termin ten jednak został przyspieszony i wypłaty rozpoczęły się już 16 października 2004 r.

Pytany o wdrażanie programów strukturalnych dla rolnictwa Olejniczak mówił, że w najbliższych dniach powinny się zacząć wypłaty rent strukturalnych dla rolników, którzy zdecydowali się przekazać swoje gospodarstwa w zamian za taką rentę. Ma się bowiem ukazać stosowne rozporządzenie.

W Polsce dopłaty ma dostać 1,4 mln rolników. Od połowy marca będą mogli składać wnioski na dopłaty za 2005 rok.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę