Doradca do spraw funduszy pilnie poszukiwany

8 marca 2005

Doradca do spraw funduszy Unii Europejskiej to zawód, który z pewnością przez najbliższych kilka lat będzie zajmował jedno z czołowych miejsc na liście najbardziej popularnych profesji.

Unia Europejska przeznacza na dotowanie rozwoju różnych dziedzin gospodarki i życia społecznego w Polsce naprawdę duże pieniądze. Rozpiętość podmiotów, które mają prawo do tej pomocy, jest ogromna: może ją otrzymać zarówno właściciel osiedlowego sklepiku, jak i duży przedsiębiorca, jednostka samorządu terytorialnego czy organizacja pozarządowa.

Jednak poprzeczkę ustawiono wysoko i aby sprostać unijnym wymaganiom co do realizacji planowanych działań i sporządzić projekt wydatkowania wnioskowanych pieniędzy, który zostanie zakwalifikowany do udzielenia pomocy, dobre chęci nie wystarczą. Trzeba posiadać określoną wiedzę i umieć wykorzystać ją w praktyce.
Konsultanci zarabiają sporo: nawet do 5 proc. wnioskowanej kwoty. Część należnego im wynagrodzenia (zazwyczaj około 3 proc.) pobierają po przygotowaniu projektu, natomiast resztę – po akceptacji wniosku i podpisaniu umowy na dotowanie realizacji zgłoszonej inwestycji czy działania.

Na razie w Polsce brakuje naprawdę dobrych doradców do spraw funduszy UE. Wiedzę o pozyskiwaniu unijnych pieniędzy można zdobyć na studiach podyplomowych. Należy wybierać takie, na których dużą uwagę zwraca się na praktyczne aspekty wykonywania doradztwa.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę