CTR_80917

Dostępna jest już polska wersja Standardów Rachunkowości

18 stycznia 2005

Wszystkie Międzynarodowe Standardy Rachunkowości przyjęte przez Komisję Europejską, które obowiązują niektóre polskie firmy, są już dostępne w języku polskim.

Od 1 stycznia 2005 r. wiele spółek zostało objętych obowiązkiem stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej. Podmioty te miały jednak problemy z uwagi na brak rozporządzeń Komisji Europejskiej wprowadzających w życie ostateczny komplet standardów i brak ich publikacji w języku polskim. Komisja obiecywała, że wywiąże się z tych obowiązków na początku stycznia br. i tak się stało. Rozporządzenia unijne już są, a wraz z nimi polska wersja MSR i MSSF. Złożonych obietnic dotrzymało też Ministerstwo Finansów. Na swojej stronie internetowej, jak zapowiadała Joanna Dadacz, dyrektor Departamentu Rachunkowości, ministerstwo zamieściło w języku polskim wszystkie opublikowane przez Komisję rozporządzenia. Publikację standardów w wersji drukowanej zapowiadało też Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Wersja ukazać ma się wkrótce i będzie ona zawierać również obowiązujące interpretacje do standardów, wskutek czego publikacja ma liczyć ponad 2000 stron.

Zakres podmiotów, które mogą zostać objęte MSSF, jest większy niż może się to wydawać na pierwszy rzut oka. Korzyści wynikające ze stosowania jednolitych zasad rachunkowości w grupie kapitałowej sprawiają, że wiele spółek zależnych od zagranicznych podmiotów może podjąć decyzję o przyjęciu MSR zarówno dla celów statutowych, jak i grupowych już od 2005 r. Idea ta może być kusząca zwłaszcza dla spółek, które dotychczas musiały przygotowywać kilka różnych pakietów sprawozdawczych – teraz może wystarczyć jeden  –  uważa Waldemar Lachowski z PricewaterhouseCoopers.

Rozporządzenia Komisji Europejskiej dostępne są pod adresem: www.mofnet.gov.pl w dziale Rachunkowość.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę