aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dostosowanie zakładów przetwórstwa mięsa, mleka i ryb do wymogów UE.

20 października 2003

Zakłady przetwarzające mięso, mleko i ryby, zgodnie z polskimi przepisami sanitarno-weterynaryjnymi, powinny gwarantować nie tylko bezpieczeństwo żywnościowe naszym konsumentom, ale także dawać możliwość rozszerzenia eksportu tych produktów na rynki Unii Europejskiej i krajów trzecich. Dominujące na polskim rynku produkty mleczarskie, mięsne i rybne pochodzą z zakładów już spełniających normy sanitarno-weterynaryjne, z których znaczna część posiada też prawo eksportu do krajów piętnastki.

Stan sanitarno-weterynaryjny zakładów, które nie spełniają standardów nie może ograniczyć możliwości rozwoju polskiego przetwórstwa artykułów spożywczych.
 Ostatecznym terminem zakończenia działań dostosowawczych w tym zakresie jest 30 kwietnia 2004 roku. Po tym terminie produkcja w zakładach nie spełniających norm sanitarno-weterynaryjnych będzie wstrzymana, z wyjątkiem zakładów, które zostały wymienione w załączniku do Traktatu Akcesyjnego.

Wszystkie zakłady mają jeszcze szanse. Podjęte zostały decyzje o obniżeniu, do wysokości 2%, oprocentowania kredytów inwestycyjnych z dopłatą ARiMR przeznaczonych na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych, zmierzających do poprawy warunków sanitarno-weterynaryjnych mających na celu dostosowanie do wymogów i norm Unii Europejskiej.

W Programie SAPARD, w Działaniu 1 „Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych rybnych” wprowadzono zmiany polegające na:

  •  rozszerzeniu kręgu beneficjentów o przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie usługowego przechowywania towarów zamrożonych i schłodzonych pochodzących z przetwórstwa mleka, mięsa, ryb, owoców i warzyw,
  • zwiększeniu maksymalnego limitu pomocy do 10 000 000 zł w okresie trwania Programu, bez względu na liczbę realizowanych przedsięwzięć w obu schematach Działania 1.
     Powiatowi lekarze weterynarii zobowiązani zostali do comiesięcznego monitoringu zakładów i służenia fachowym doradztwem.

Działania te są konieczne, aby nie zaprzepaścić szans polskiego przetwórstwa i rolnictwa po wejściu do Unii Europejskiej.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę