Dotacje coraz bliżej

2 września 2004

Pozostał już tylko jeden krok, aby polscy przedsiębiorcy mogli wreszcie składać wnioski o dofinansowanie inwestycji z funduszy strukturalnych. Jak poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, resort gospodarki podpisał rozporządzenie w sprawie udzielania przez PARP pomocy finansowej w ramach sektorowego programu operacyjnego - "Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw".

- Od momentu publikacji tego rozporządzenia w Dzienniku Ustaw mamy podstawę prawną, aby ogłaszać nabór wniosków - mówi Monika Karwat, rzecznik PARP. - Powinno się to stać już za dwa, trzy tygodnie. Przyjmowanie wniosków będziemy więc mogli rozpocząć pod koniec września.

Przypomnijmy, że resort gospodarki zapowiadał początkowo, że wnioski będą przyjmowane już w kwietniu. Potem wspominano o maju, czerwcu, lipcu, a wreszcie - o drugiej połowie sierpnia. Ciągle brakowało koniecznych rozporządzeń. Tymczasem w sierpniu podpisano już porozumienie między PARP a bankami, które mają udzielać specjalnych kredytów na realizację "unijnych" projektów.

Dotychczas polskie przedsiębiorstwa mogły ubiegać się o wsparcie z przedakcesyjnych funduszy PHARE i SAPARD. Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej nabyły prawo do korzystania z funduszy strukturalnych. W sumie czeka na nie prawie 2 mld euro. Unia Europejska oferuje 1,25 mld euro, resztę ma dołożyć z budżetu polski rząd. Najwięcej obiecuje właśnie sektorowy program operacyjny "Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw".

- Szacujemy, że wszystkie środki przydzielone w ramach programu zostaną spożytkowane - mówi Monika Karwat. - Powinno z nich skorzystać ok. 20 tys. firm z całej Polski.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę