aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Duże podwyżki dla polskich eurodeputowanych

22 lutego 2005

Polacy pracują w Brukseli równie ciężko jak ich europejscy koledzy. Ale nieprędko będą tyle samo zarabiać - pisze "Życie Warszawy".

Według dziennika, szykują się podwyżki dla polskich eurodeputowanych. I to spore - z dwóch do siedmiu tys. euro. W UE nabrały tempa prace nad ujednoliceniem pensji dla posłów Parlamentu Europejskiego.

Teraz między deputowanymi z różnych krajów panują olbrzymie dysproporcje - najbiedniejsi Litwini i Słowacy zarabiają nawet kilkanaście razy mniej niż najbogatsi Włosi. - Nad nowym projektem pracuje prezydencja luksemburska - wyjaśnia "ŻW" Toon Streppel z biura Parlamentu Europejskiego w Polsce. Luksemburg, który od stycznia przewodniczy pracom UE, chce zakończyć je jeszcze w tym półroczu.

Projekt wprowadza dla wszystkich równą pensję - ok. siedmiu tysięcy euro miesięcznie, czyli mniej więcej tyle, co zarabia deputowany z Niemiec. Pensja ta byłaby też wypłacana nie z krajowego budżetu jak jest teraz, a ze wspólnej unijnej kasy. To oznaczałoby niewielkie odciążenie naszego budżetu. Nasza składka do UE bowiem nie wzrosłaby z tego powodu.

W tej chwili dopracowywane są szczegóły tej propozycji. Co ciekawe, jeden ze scenariuszy przytaczany przez opiniotwórczy portal euobserver.com wprowadza różnice w pensjach dla posłów z nowych krajów i starych. O tych zabiegach słyszeli też nasi deputowani. Parlamentarzyści z nowych państw nie dostaliby od razu tyle samo euro, ile ich koledzy ze starej Unii. Zaczęliby od poziomu 50 proc., za rok dostaliby 75 proc., a do pełnej sumy doszliby dopiero po trzech latach.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę