aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dyskusja o przyszłości UE 

17 lutego 2003

W piątek z jednodniową wizytą do Polski, na  zaproszenie minister ds. europejskich Danuty Hübner, przybyła minister ds. europejskich Francji Noëlle Lenoir. W czasie rozmów w Warszawie ustalono konkretne dziedziny ściślejszej współpracy między Francją i Polską.

W czasie rozmów w Warszawie ustalono konkretne dziedziny ściślejszej współpracy między Francją i Polską. Zarówno Francja jak Polska włączą się w kampanię informacyjną na rzecz integracji europejskiej, poprzez udział we wspólnych działaniach, służących popularyzowaniu problematyki europejskiej we francuskich i polskich regionach. Skierowane do minister Danuty Hübner zaproszenie dotyczy regionu Pas-de-Calais, gdzie jeden na ośmiu mieszkańców jest Polakiem. Ranga takiej współpracy rośnie, gdy ma się przekonanie, że może ona służyć rozwianiu obaw i niepewności związanych z procesem integracji, jak również weryfikacji nieprawdziwych mitów o Polsce – powiedziała minister D. Hübner. 

Ustalono także zasady współpracy dotyczące koordynacji polityki europejskiej. Francuskie doświadczenie, będzie wykorzystane przez polskich ekspertów ze wszystkich resortów w czasie pracy nad systemem koordynacji polityki europejskiej. Wymieniono również poglądy na temat współpracy w ramach twinningu, która w najbliższym czasie będzie koncentrować się na dziedzinach dotyczących bezpieczeństwa żywności oraz spraw związanych ze współpracą sądowniczą, a w których Francja jest wyłącznym partnerem Polski. Minister Hübner i minister Lenoir podkreśliły znaczenie działań w ramach Trójkąta Weimarskiego, który mógłby objąć także ściślejsze kontakty ministrów odpowiedzialnych za sprawy europejskie Polski, Francji i Niemiec. Minister D. Hübner zaproponowała formułę tzw. konferencji utrechckiej, w której Polska działa z Holandią i wykorzystanie tej formuły do współpracy z Francją, co przyczyni się do wzmocnienia dialogu polsko-francuskiego, nadając mu większa dynamikę. Innym poruszonym w czasie spotkania tematem był Konwent o przyszłości Europy, w którym minister D. Hübner bierze udział jako przedstawiciel rządu RP.

Obie panie minister uczestniczyły w Forum "Wspólnie o przyszłości Europy", które zorganizowane zostało w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zarówno Hübner jak i  Lenoir zapatrują się optymistycznie na dobroczynne dla wzrostu gospodarczego skutki zwiększonej konkurencji. Obie też wyraźnie starały się minimalizować problem podziałów wśród Europejczyków, jaki uwidocznił się spektakularnie w ostatnich tygodniach na tle kwestii irackiej. Pytane, czy po tzw. liście dziewiątki wspólna polityka zagraniczna Unii jest w ogóle możliwa Lenoir odpowiedziała: To nie rozbiło jedności europejskiej. Prezydencja grecka właśnie wyznaczyła nadzwyczajne posiedzenie szefów państw i rządów Piętnastki zaraz po spotkaniu z przedstawicielami krajów kandydujących. Chcemy dojść do porozumienia. Również Danuta Hübner była pełna wiary – Mam nadzieję, że to ciężkie doświadczenie pomoże nam wytworzyć wspólną politykę zagraniczną, choć oczywiście nie stanie się to z dnia na dzień.

Mówiąc o integracji europejskiej, Lenoir w większym stopniu niż Hübner kładła nacisk na nowy wymiar europejskich instytucji polegający na podziale suwerenności pomiędzy Unię a państwa członkowskie.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę