Euro sprawia kłopoty

14 maja 2004

Węgry, które 1 maja weszły do Unii Europejskiej, wprowadzą u siebie euro 1 stycznia 2010 roku - zapowiedział wczoraj w Budapeszcie węgierski minister finansów Tibor Draskovics.

- Rząd postanowił sprzyjać rozważnemu, a nie szybkiemu wprowadzeniu euro - powiedział minister dziennikarzom po posiedzeniu rządu. - Od 2008 roku kraj będzie w stanie spełnić wszystkie warunki przyjęcia euro w 2010 r. - dodał.

Słowacja chce wprowadzić euro w 2008 bądź w 2009 roku, po spełnieniu w latach 2006-2007 wszystkich kryteriów dla wspólnej waluty - powiedział słowacki wicepremier i minister finansów Ivan Miklosz.

- Chcemy wejść do strefy euro tak szybko, jak to będzie możliwe, po wypełnieniu kryteriów traktatu z Maastricht - poinformował Ivan Miklosz agencję France Presse przed corocznym spotkaniem ministrów finansów państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Jeśli koszty reformy systemu emerytalnego będą uwzględniane przy określaniu deficytu publicznego, Słowacja obniży w 2007 roku swój deficyt budżetowy poniżej poziomu 3 proc. PKB, ustalonego w tzw. pakcie stabilizacyjnym. W przeciwnym wypadku kryterium deficytu publicznego będzie, według ministra, spełnione już w 2006 roku.

Problemy z przestrzeganiem zasad paktu stabilizacyjnego mają od 2002 roku Francja i Niemcy. Oba kraje znacznie przekroczyły poziom 3 proc. PKB zarówno w 2003 roku, jak i w budżecie zaplanowanym na rok 2004, narażając się na wszczęcie przez władze unijne działań przewidzianych w takiej sytuacji. Pierwsze z nich to kolejne ostrzeżenia, ostatecznym jest wysoka kara pieniężna.

Francji i Niemcom grozi ta kara, jeżeli w 2004 r. nie zdołają obniżyć deficytu poniżej 3 proc. PKB, czego żąda Bruksela.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę