Europejski rynek wieprzowiny

8 maja 2003

Rolnicy zrzeszeni w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rolniczej chcą, by kraje członkowskie i kandydujące do UE wspólnie przeciwstawiły się budowaniu w Europie wielkich chlewni przez światowe koncerny. Izba Rolnicza w Olsztynie wystąpiła z taką propozycją do unijnego komisarza do spraw rolnictwa Franza Fischlera.

– Chcemy złożyć na ręce Pana Komisarza propozycję podjęcia wspólnej akcji krajów członkowskich Unii Europejskiej i Polski oraz innych krajów kandydujących do UE – jeśli wyrażą taką wolę – by przeciwstawić się zagrożeniom wynikającym z ekspansji światowych koncernów na europejskim rynku wieprzowiny – napisali do Fischlera przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.

Jej prezes Bogdan Aleksiejczuk powiedział w środę PAP, że istnieją obawy związane z ekspansją amerykańskiej korporacji Smithfield Food, która produkuje i przetwarza wieprzowinę.

Rolników szczególnie niepokoi to, że firma Animex-Agri, której właścicielem jest amerykański koncern Smithfield Foods, planuje wybudowanie kilku chlewni na 35 tysięcy sztuk trzody w okolicach uzdrowiskowego miasta Gołdap, położonego między Wielkimi Jeziorami Mazurskimi i Pojezierzem Augustowsko-Suwalskim.

Przeciwko takim inwestycjom przemawiają nie tylko względy ekologiczne. Protestują też rolnicy, którzy są producentami trzody na mniejszą skalę. Obawiają się oni upadku okolicznych indywidualnych gospodarstw rolnych.

– Nie będą w stanie sprostać konkurencji ze strony ferm przemysłowych nastawionych na masową tanią produkcję i wielkie zyski bez liczenia się z kosztami społecznymi – ocenił Aleksiejczuk.

W 1999 roku koncern Smithfield Foods kupił 79 proc. akcji polskiej firmy Animex SA – największej w Polsce firmy przetwórstwa trzody i drobiu.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę