Europie możemy zaproponować rynek zbytu i zdrową żywność

17 września 2003

Zdaniem młodych rolników, Europie możemy zaproponować rynek zbytu, zdrową i ekologiczną żywność, tanią ziemię oraz tradycję i kulturę - wynika z ankiety "Jak mieszkańcy obszarów wiejskich postrzegają Unię Europejską i Europejczyków".

Wyniki ankiety przedstawiono podczas podsumowanej we wtorek 16 września kampanii informacyjno-edukacyjnej Związku Młodzieży Wiejskiej na temat Unii Europejskiej.

86 proc. uczestników ankiety uznało, że wejście Polski do Unii Europejskiej jest szansą na lepszą pracę i zarobki, 82 proc. liczy na rozwój małych regionów i przedsiębiorczości, zaś 74 proc. - na stabilizację.

Ponad połowa badanych (53 proc.) uważa, że Unia Europejska daje możliwość lepszej edukacji, a zdecydowana większość, bo 70 proc. młodych rolników, chce się dokształcać.

Młodzi Europejczycy z krajów "Piętnastki" jawią się ich rówieśnikom mieszkającym na polskiej wsi jako lepiej wykształceni i odważni w podejmowaniu trudnych decyzji dotyczących zmiany miejsca pracy i zamieszkania, cechują się znacznie wyższą podatnością na innowacje, większą mobilnością, częściej czytają prasę i mają więcej wolnego czasu.

Wspólna Polityka Rolna to dla większości ankietowanych (ponad 90 proc.) najbardziej interesujące unijne zagadnienie.

Zdecydowana większość ankietowanych (70 proc.) informacje o Unii Europejskiej czerpie z prasy lokalnej, dla około 20 proc. źródłem wiedzy jest telewizja, natomiast znikoma część (0,1 proc.) korzysta w tym celu z internetu.

Przekazywanie wiedzy o Unii Europejskiej, w szczególności na obszarach wiejskich, nie powinno zakończyć się z chwilą przystąpienia do niej Polski. Nasza kampania informacyjna pokazała, że istnieje zapotrzebowanie na wiedzę na temat Unii Europejskiej - powiedział prezes ZMW Artur Ławniczak.

W trakcie kampanii odbyło się 415 spotkań poświęconych zagadnieniom z zakresu rolnictwa, edukacji w UE oraz przedsiębiorczości.

Ankieta została przeprowadzona przed czerwcowym referendum na próbie dwóch tysięcy młodych osób do 35 roku życia z terenów wiejskich.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę