aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Gotowi przed Unią na ostatnią chwilę

23 kwietnia 2004

Na dziesięć dni przed wejściem do Unii Bruksela zamknęła nadzór naszych przygotowań do członkostwa, gdyż dosłownie "rzutem na taśmę" zdołaliśmy się do bycia w Europie wystarczająco dobrze przygotować.

Poinformował o tym unijnych ambasadorów dyrektor departamentu ds. rozszerzenia Komisji Europejskiej Włoch Fabrizio Barbaso. Dyrektor odpowiadał na pilny wniosek ambasadora Holandii, który miał wątpliwości, czy na pewno wszystko jest w porządku. Holenderscy deputowani straszyli opinię publiczną w swym kraju m.in. zalewem "niezdrowej żywności" z Polski i innych krajów. Nic takiego, zdaniem Komisji, jednak nie grozi.

Ogólną ocenę Komisji, bez wytykania, który z dziesiątki nowych krajów jest lepiej, a który gorzej przygotowany, Holender przyjął to z wyraźnym zadowoleniem. Pogratulował naszemu przedstawicielowi w Brukseli - Markowi Greli. - W ostatnich miesiącach dokonaliście wielkiego wysiłku i stąd też są wielkie rezultaty - mówił. Znowu zadziwiliśmy Europę: - Bruksela nie wierzyła, że polskie zdolności robienia wszystkiego na ostatnią chwilę są aż tak rozwinięte - komentował nasz ambasador przy UE.

Bruksela nie widzi więc potrzeby, by w jakiejkolwiek dziedzinie ukarać Polskę czy inny nowy kraj klauzulami zamykającymi unijny rynek, choć w listopadzie ub.r. ostrzegała nas w aż dziewięciu sprawach (głównie związanych z rolnictwem). Komisja będzie się rzecz jasna nam dalej przyglądać, ale tylko w takim stopniu, jak wszystkim innym krajom "starej" Unii.

Jeśli coś będzie nie tak - a już wiadomo, że np. niezgodna z unijnym prawem jest ustawa o VAT - to Bruksela nas ostrzeże, zaoferuje doradztwo techniczne i ewentualnie może zaskarżyć do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Takich spraw przeciw każdemu z krajów Piętnastki są dziesiątki więc nie będzie to niczym wyjątkowym. Jednak bat klauzul ochronnych będzie nad nami wisiał jeszcze przez trzy lata, bo tak się zgodzono na szczycie w Kopenhadze w grudniu 2002 r.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę