Agrolok_280518

HP pracuje nad odpowiednim oprogramowaniem dla IACS

21 sierpnia 2003

Minister rolnictwa Wojciech Olejniczak uważa, że Hewlett-Packard Polska mimo braku odpowiednich aneksów do umów buduje informatyczną część systemu IACS, przystosowaną do dopłat bezpośrednich dla rolników na zasadach uproszczonych.

Jeden z zapisów umowy mówi wyraźnie, że Hewlett-Packard zobowiązuje się do przygotowania takiego programu komputerowego, który będzie obowiązywał w Polsce. Z rozmów z prezesami HP wynika jednoznacznie, że przygotowują projekt uproszczony, ale sformalizowanie tego jest procesem niezwykle skomplikowanym - powiedział w środę 20 sierpnia PAP Olejniczak, komentując wcześniejszą wypowiedź rzeczniczki HP.

Rzeczniczka Hewlett-Packard Polska Inga Kasak powiedziała PAP, że wszelkie prace analityczno-przygotowawcze zostały wykonane i firma jest już gotowa do rozpoczęcia prac nad budową systemu informatycznego przystosowanego do realizacji dopłat dla rolników na zasadach uproszczonych, ale nie może rozpocząć prac, bo Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie podpisała aneksów do umów.

Olejniczak wyjaśnił, że budowa informatycznej części IACS-u jest bardzo droga i nie można podpisywać kolejnych aneksów bez zastanowienia się nad skutkami finansowymi.

Minister podkreślił, że resort rolnictwa i Agencja cały czas prowadzą rozmowy z HP, w jaki sposób rozwiązać sporne kwestie i znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Bardzo dobrze oceniam przebieg tych rozmów i partnerstwo ze strony HP. Rozmowy są bardzo dobrze prowadzone - dodał.

Decyzja o tym, że Polska powinna budować system uproszczony zapadła w grudniu ubiegłego roku, gdy zakończyły się negocjacje w Kopenhadze. Polska wynegocjowała dopłaty dla rolników w systemie uproszczonym. Zależą one od powierzchni użytków rolnych gospodarstwa, a w nie - jak w systemie standardowym - od rodzaju produkcji. Sprawne funkcjonowanie Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (IACS) ma zapewnić wypłatę dopłat dla rolników bez zakłóceń. Jeśli do maja 2004 system nie będzie działać, rolnicy nie dostaną dopłat.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę