Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

IACS: kolejny etap

25 lutego 2004

Zakończono kolejny etap budowy systemu IACS. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wysyłanie do rolników, którzy złożyli wnioski o wpis do ewidencji producentów, numerów identyfikacyjnych niezbędnych do późniejszego składania wniosków o do dopłaty bezpośrednie.

Jak na razie rolnicy złożyli ponad 88 tys. wniosków o wpis do ewidencji producentów, a Agencja wydała 21 tys. zaświadczeń o nadanie numerów identyfikacyjnych. Oznacza to, że system IACS zaczął już działać w powiatowych biurach Agencji. "Apeluję do wszystkich rolników aby już składali wnioski na nowe numery nie czekając żadne późniejsze terminy" - mówi prezes ARiMR Wojciech Pomajda - "Bez tych numerów żaden z rolników nie będzie miał prawa do ubiegania się o dopłaty bezpośrednie." Dopiero mając nadany numer identyfikacyjny rolnicy od połowy kwietnia będą mogli składać wnioski o dopłaty bezpośrednie. O tym jak wypełnić taki wniosek Agencja informuje w odbywających się w całym kraju bezpłatnych szkoleniach. Jak na razie wzięło w nich udział 800 tys. osób, czyli mniej niż połowa uprawnionych do dopłat. Tymczasem ci, którzy nie przyjdą na takie spotkanie mogą mieć potem kłopoty z samodzielnym wypełnienie wniosku. O tym, że do najłatwiejszych on nie należy najlepiej świadczy swoisty sprawdzian, jaki Agencja urządziła rolnikom w Płońsku. Wnioski do wypełnienia otrzymało siedmiu rolników. Tylko trzech z nich wypełniło je poprawnie.

Kolejnym zadaniem, jakie stoi - przed budującą IACS - Agencją, to zakończenie prac nad komputerowym systemem rejestracji i weryfikacji wniosków o dopłaty bezpośrednie. W najbliższym czasie zostanie także rozpisane 16 przetargów na wybór firm, które w gospodarstwach będą kontrolować, czy rolnicy wpisali do wniosków prawdziwe dane. Skontrolowanych zostanie 100 tysięcy gospodarstw.

 


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę