Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

IACS w Polsce może ruszać

29 marca 2004

Mimo przekroczenia pierwotnie zaplanowanej na budowę systemu IACS kwoty 255,8 mln zł, o drugie tyle z okładem (łącznie 544,8 mln zł), I kwartał 2004 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma pełne prawo zaliczyć do udanych.

Firma audytorska KPMG, w przekazanym ministrowi finansów, w połowie marca, raporcie uznała, że system IACS, budowany z mozołem i niemałymi kłopotami od trzech lat, jest na tyle sprawny, aby 15 kwietnia 2004 roku ruszyć z przyjmowaniem wniosków na obszarowe dopłaty bezpośrednie. Co prawda już teraz trwa zbieranie i rejestracja wniosków o wpis do ewidencji gospodarstw rolnych, ale faktyczny start systemu IACS wyznacza bezwzględnie data 15 kwietnia 2004 roku. Wtedy to wnioski o dopłaty obszarowe zaczną być rejestrowane, na co rolnicy i biura powiatowe będą mieć 2 miesiące, od 15 kwietnia do 15 czerwca 2004 roku. Pieniądze na konta rolników zaczną jednak napływać dopiero pod koniec bieżącego roku, choć do niedawna Agencja nie wykluczała zaliczkowej formy realizacji dopłat bezpośrednich.

Pozytywny raport firmy audytorskiej KPMG jest pierwszym i bardzo oczekiwanym zwiastunem sukcesu, ale do jego pełni sporo brakuje. Raport te braki co prawda wylicza i wyznacza czas na ich załatwienie, ale nie pozostawia żadnych wątpliwości, że dopłaty bezpośrednie i inne formy wsparcia ze Wspólnej Polityki Rolnej, napłyną do polskiego rolnictwa już w 2004 roku (1,5 mld euro dopłat bezpośrednich oraz 800 mln euro funduszy na rozwój obszarów wiejskich). Sam raport będzie podstawą do podjęcia przez ministra finansów ostatecznej decyzji o akredytacji Agencji, jako unijnej agencji płatniczej. Agencja zaś będzie administrować pomocą unijną dla wsi i rolnictwa, której wartość w pierwszych trzech latach członkostwa Polski w UE wyniesie 9,5 mld euro.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę