EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Ile można zarobić ?

7 maja 2004

Pensje w Grecji czy Portugalii są dwukrotnie wyższe niż w Polsce, ale o połowę niższe niż w bogatszych krajach Europy. Dlatego trudno się spodziewać, byśmy tam zarobili tyle, co w Szwecji czy Niemczech. Na co jednak można liczyć?

Im bardziej poszukiwana profesja i bogatszy kraj, tym wyższe zarobki. Dlatego początkujący lekarz dostanie w Polsce 1.500 zł, ale w Norwegii (w przeliczeniu na złotówki) już 14 tys. zł miesięcznie. Architekt może pracować w Polsce za 3-5 tys. zł, ale w Niemczech za 18-22 tys. zł, w Norwegii za 23 tys. zł, a w Wielkiej Brytanii, jeśli wyrobi sobie markę, nawet 100 tys. zł.

Dość spore w Europie jest zapotrzebowanie na mechaników samochodowych. W Polsce dostaną od 1.500 zł wzwyż, ale Francuzi płacą po 7-9,5 tys. zł, Niemcy i Brytyjczycy niemal 10 tys. zł.

Kasjerka w polskim supermarkecie jest szczęśliwa, jeśli jej pensja sięgnie 1 tys. zł miesięcznie. We Francji zarobi 6-krotnie więcej, w Niemczech - 8-krotnie, a w Szwecji jej praca jest wyceniona na 7,5 tys. zł.

Kucharz w dobrej, polskiej restauracji może liczyć na 3-5 tys. zł. Francja płaci 11-18 tys. zł, Niemcy i Norwegowie prawie 20 tys. zł, Szwedzi tylko 8 tys. zł, a Brytyjczycy jedyne 7,5 tys.

Kelner-kelnerka ma u nas do 1.700 zł brutto, podczas gdy w Wielkiej Brytanii jest to 6,5 tys. zł, w Niemczech 7,5 tys. zł, we Francji do 10 tys. zł, a w Norwegii nawet 12 tys. zł.

Trzeba sobie jednak uświadomić koszty pobytu. Wielka Brytania, która kusi pracowników z nowych unijnych państw 550 tys. miejsc pracy, a dziś wybiera się tam 150 tys. naszych rodaków, wymaga 50 funtów za wpis do rejestru zatrudnionych. Wynajem kawalerki poza stolicą to miesięcznie minimum 250 funtów (dwa razy więcej kosztuje w Londynie), tyle samo trzeba mieć na wyżywienie i dojazdy. Do tego koszty autokaru lub choćby tanich linii lotniczych (około 250 zł)... Cóż - kto nie zainwestuje (także w naukę języka), ten nie zazna smaku zamożności.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę