a_bio_expo_Ptak
a_kanaba_750

Informacja o wynikach szczytu w Kopenhadze przyjęta

10 stycznia 2003

W środę Sejm przyjął informację rządu w sprawie wyników szczytu UE w Kopenhadze (12 – 13 grudnia 2002), na którym Polska zakończyła negocjacje z Piętnastką.

Stało się tak gdyż Sejm odrzucił wniosek o odrzucenie informacji rządu, który zgłosił Antoni Macierewicz (KN). Za wnioskiem głosowało 124 posłów, przeciw było 272, a trzech wstrzymało się od głosu.

Informację o wynikach kopenhaskiego szczytu przedstawili Sejmowi premier Leszek Miller i minister ds. europejskich Danuta Huebner na ostatnim posiedzeniu w ubiegłym roku. Polska delegacja wynegocjowała w Kopenhadze, by w pierwszych trzech latach członkostwa Polska otrzymała na wsparcie krajowego budżetu w sumie około 1,5 mld euro, przy czym 1 mld z tej sumy – przeznaczony na rekompensatę budżetową w latach 2005 – 2006 – pochodzić ma z przesunięcia środków na fundusze strukturalne. Dopłaty dla rolników nowych państw członkowskich będą mogły wynieść w trzech pierwszych latach członkostwa maksymalnie 55, 60 i 65% dopłat unijnych, przy czym z unijnego budżetu pochodzić będzie odpowiednio 25, 30 i 35% w trzech kolejnych latach. Pozostała część dopłat pochodzić będzie z środków na rozwój wsi oraz dofinansowaniu z krajowego budżetu.

Polska uzyskała także zwiększenie kwoty hurtowej sprzedaży mleka do 8,5 mln ton z proponowanych przez UE 7 mln ton oraz zgodę na utrzymanie do końca 2007 roku obniżonej 7% stawki VAT na nowe mieszkania i usługi budowlane. Otrzymamy także 280 mln euro na inwestycje związane z ochroną wschodniej granicy Polski, która w przyszłości stanie się zewnętrzną granicą UE.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę