Adama_Spyrale_1-31.05.21

Jakie prawo po akcesji?

12 września 2003

Parlament Europejski przyjął ostatnie dyrektywy stanowiące element pakietu mającego zliberalizować unijny rynek energetyczny

Już za 4 lata wszyscy obywatele krajów członkowskich będą mogli wybrać dostawcę energii elektrycznej. Od lipca 2004 roku prawo to będzie przysługiwać klientom instytucjonalnym. Zagwarantowały to dwie dyrektywy dotyczące gazu i energii elektrycznej, nad którymi prace rozpoczęły się jeszcze w 2001 roku.

Oprócz otwarcia rynków krajów członkowskich na konkurencję, nowe przepisy nakazują oddzielenie funkcji produkcyjnych od przesyłowych. W ten sposób elektrownie i gazownie nie będą mogły być jednocześnie operatorami sieci elektrycznych i energetycznych. Producenci energii będą zobowiązani do dostarczenia konsumentom informacji nie tylko o zawartości poszczególnych surowców w paliwie, ale również o jego oddziaływaniu na środowisko naturalne.

Przewóz zwierząt hodowlanych na długich dystansach

Komisja Europejska chce, aby od końca 2004 r. na terenie UE obowiązywały nowe przepisy dotyczące przewozu zwierząt hodowlanych na długich dystansach. Komisja zaproponowała, aby po każdych 9 godzinach transportu miał miejsce odpoczynek, trwający 12 godzin. Przewóz zwierząt, którego całkowity czas przekraczałby 9 godzin, miałby odbywać się wyłącznie w specjalnie wyposażonych ciężarówkach (m.in. w czujniki temperatury i system wentylacji). Proponuje się również zakazać transportu młodych zwierząt na odległości przekraczające 100 kilometrów – niedozwolony byłby m.in. transport koni młodszych niż czteromiesięczne i świń do 4 tygodnia życia.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę