CTR_80917

Kanciarze na burcie

4 sierpnia 2004

Rybaków w polskich portach nachodzą ludzie oferujący pośrednictwo w procedurze likwidacji kutrów. Powołują się na Agencję Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa. Za "pomoc" żądają" ok. 20 tys. zł od kutra - informuje Głos Szczeciński.

Wielu rybaków już podpisało z nimi umowy. Ostrzegamy - to oszuści, którzy usiłują wyłudzić pieniądze! - zaznacza "GS". To zwykli naciągacze - potwierdza Bogdan Waniewski, prezes Stowarzyszenia Armatorów Rybackich w Dziwnowie. Wnioski w ARiMR każdy z armatorów może złożyć osobiście, a znaczną część wymaganych dokumentów i tak każdy zainteresowany musi kompletować sam.

Zbigniew Domaros, zastępca dyrektora Zachodniopomorskiej ARiMR podkreślił, że Agencja nie upoważniła żadnej firmy do pośredniczenia. Tam gdzie chodzi o duże pieniądze, a w przypadku likwidacji kutrów tak jest, zawsze pojawiają się dziwne firmy oferujące "pomoc" - powiedział w rozmowie z "Głosem" dyrektor Domaros. Podobnie było w przypadku składania wniosków o dopłaty do upraw. W żadnym przypadku nie upoważnialiśmy jakiekolwiek firmy do pośredniczenia. Nasi pracownicy w siedzibie Agencji w Szczecinie służą armatorom wszelką pomocą i tu należy kierować się z wnioskami. Uruchomiliśmy też punkt informacyjny w Koszalinie. Poza tym przy każdym formularzu wniosku, który armatorzy muszą wypełnić, załączona jest instrukcja informująca o tym jak to zrobić i jakie dokumenty dołączyć.

Przekazałem pisemnie pełnomocnictwa firmie ze Szczecina. Jej przedstawiciele sami mnie znaleźli - przyznaje Józef Skiba z Dziwnowa, właściciel dwóch kutrów. Podpisaliśmy umowę. Za załatwienie formalności zażyczyli sobie ok. 20 tys. od jednostki. Sam nie wiedziałbym od czego zacząć. Pan Skiba zamierza zlikwidować dwa kutry o długości ponad 24 m każdy. Po zezłomowaniu za każdą z jednostek powinien otrzymać z unijnego Funduszu Sterowania Rybołówstwem (FIFG) ok. 1,8 mln zł. W Dziwnowie większość armatorów zamierzających likwidować swoje kutry, już podpisało podobne umowy z "pośrednikami", podobnie zresztą jak ich koledzy po fachu w innych portach.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę