Karna integracja

6 stycznia 2004

Unia Europejska z jej otwartymi granicami oraz swobodą przepływu osób, towarów i kapitału - to prawdziwy raj dla przestępczości zorganizowanej. Czy w ślad za integracją ekonomiczną nastąpi unifikacja Europy w dziedzinie prawa karnego? -zastanawia się "Nasz Dziennik."

Zasady, na których opiera się Unia Europejska - otwartych granic, swobody przepływu osób, towarów i kapitału - sprawiły, że wspólna przestrzeń gospodarczo-społeczna stała się prawdziwym rajem dla przestępców. Z jednej strony - możliwość działania na tak ogromnym obszarze zwiększa operatywność grup przestępczych, z drugiej - utrzymanie jurysdykcji krajowej w poszczególnych państwach członkowskich utrudnia walkę z nimi - stwierdza publicystka "ND" Małgorzata Goss.

Dlatego też w ślad za integracją ekonomiczną następuje proces integracji w dziedzinie prawa karnego.

To, czy unifikacja prawa karnego będzie postępować, czy też zatrzyma się na obecnym etapie, będzie zależało od decyzji politycznych na temat przyszłego kształtu Wspólnoty, m.in. od losu, jaki spotka unijną konstytucję. Za przejaw tendencji unifikacyjnych można uznać np. powołanie OLAF - instytucji ścigającej przestępstwa na szkodę interesów finansowych UE, a także - dyskutowany na razie - pomysł powołania prokuratora europejskiego.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę