Kartacze z atestem

18 stycznia 2005

Pierwsza w Polsce placówka, w której będzie można uzyskać atest i certyfikat na produkty regionalne, które trafić mają na rynki zjednoczonej Europy rozpocznie działalność 7 lutego br. Euroregionalne Centrum Produktu Lokalnego i Terytorialnego powstaje przy Izbie Gospodarczej Rynków Wschodnich w Suwałkach. Realizację projektu finansuje UE.

Polskie wyroby zanim trafią na rynki europejskie muszą posiadać „certyfikat warunków wytwarzania”.
Dziś w Europie takie dokumenty posiada 690 wyrobów. W Polsce jedyną placówką badającą warunki jakościowe i sanitarne produktów regionalnych jest sanepid w Poznaniu.

– Żeby ubiegać się o certyfikat, produkt musi spełniać kilka warunków – tłumaczy Jerzy Nazaruk, współautor projektu. – Trzeba udowodnić, że jest to wyrób charakterystyczny dla danego regionu, oparty na tylko tu znanych i stosowanych recepturach. Najprościej rzecz ujmując, komisja, która wydaje certyfikat, musi być przekonana, że na przykład sękacz i kindziuk z Puńska czy kartacze z Suwałk są lepsze, niż tak samo nazwane wyroby z Katowic czy Szczecina.

Przyznanie certyfikatu jest równoznaczne z zastrzeżeniem nazwy wyrobu dla jednego producenta. Atesty przyznawane będą za pochodzenie produktu (geograficzne i terytorialne) oraz za jakość i warunki sanitarne przy produkcji.

Otwarcie centrum poprzedzi inwentaryzacja produktów regionalnych wytwarzanych w rejonach należących do euroregionu.
– Dalszy etap to promocja produktów uznanych za wyroby regionalne – opowiada J. Nazaruk. – Przygotujemy specjalne stoiska, z którymi, niczym cyrk, jeździć będziemy po kraju.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę