Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

KE: członkostwo Ukrainy nigdy nie było projektowane

28 lipca 2004

Komisja Europejska zareagowała spokojnie na doniesienia, że prezydent Leonid Kuczma usunął z doktryny obronnej Ukrainy wzmiankę o członkostwie NATO i UE jako "najważniejszym priorytecie" polityki tego kraju. -Członkostwo Ukrainy w Unii nie było do tej pory planowane - oświadczył we wtorek rzecznik organu wykonawczego UE

Jeśli chodzi o nasze stosunki z Ukrainą i Rosją, mamy dobre i bliskie stosunki z obu krajami i mamy nadzieję, że będą nawet bliższe w przyszłości. Członkostwo UE nigdy nie było projektowane dla żadnego z tych dwóch krajów, ani nie było formalnie dyskutowane jako perspektywa - podkreślił Reijo Kemppinen.

Odmówił skomentowania wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina, który zarzucił Zachodowi, że używa tajnych służb, aby przeszkodzić w integracji Ukrainy z Rosją - Jeśli chodzi o działalność przypisywaną tajnym służbom, proszę zrozumieć, że nie mamy na ten temat nic do powiedzenia - powiedział rzecznik.

Jego koleżanka zajmująca się stosunkami z Rosją i Ukrainą, Emma Udwin, zwróciła uwagę, że Unia "rozwija obecnie stosunki z Ukrainą poprzez europejską politykę sąsiedztwa, która nie zamyka drzwi (do ewentualnego członkostwa), ale skupia się na obecnej sytuacji, to znaczy na tym, że Ukraina jest jednym z naszych sasiadów".

Według rzeczniczki, "polityka ta oferuje wiele naszym sąsiadom, którzy chcą skorzystać z tej oferty i współpracować z nami na podstawie znanych kryteriów. Pracujemy z Ukrainą nad bliższymi stosunkami, jest mnóstwo rzeczy, które oferujemy".

Od kilku miesięcy Komisja Europejska negocjuje z Kijowem "plan działania", to znaczy stopniowe wzajemne otwarcie, któremu musi jednak towarzyszyć dostosowanie Ukrainy do standardów europejskich zarówno w gospodarce, jak i w zakresie demokracji, rządów prawa i praw człowieka.

W dalszej perspektywie 10-15 lat Unia oferuje Ukrainie rozciągnięcie na nią czterech swobód - przepływu towarów, usług, kapitałów i na końcu także ludzi - oraz włączenie jej do jednolitego rynku unijnego.

Jak powiedział jeden z urzędników Komisji, komentując anonimowo poprawki w ukraińskiej doktrynie obronnej, "dla nas liczą się przede wszystkim czyny, a nie słowa". Ponowił ostrzeżenie, kilkakrotnie wystosowane w minionym roku przez Komisję do Ukrainy, że nie powinna podejmować takich kroków w integracji z Rosją, które mogłyby przeszkodzić w postulowanym przez nią zbliżeniu z Unią.

W najbliższym czasie bardzo istotny będzie przebieg jesiennych wyborów prezydenckich na Ukrainie - czy zostaną one przeprowadzone zgodnie z międzynarodowymi standardami z zachowaniem swobody działania mediów i równego dostępu kandydatów do tychże mediów.

W Brukseli pamięta się, że w ciągu 13 lat niepodległości Ukrainy Kijów nieraz "żonglował" pojęciami i - zależnie od aktualnej koniunktury w stosunkach z Zachodem i z Moskwą - kilkakrotnie zmieniał priorytety z ogólnikowej "integracji ze strukturami euroatlantyckimi" na "członkostwo NATO i UE" lub odwrotnie.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę