" "
Agrolok_280518

KE walczy z podróbkami

13 lipca 2005
Komisja Europejska przyjęła we wtorek projekt dyrektywy, która przewiduje ostrzejsze kary za udział w przestępczości zorganizowanej, związanej z podrabianiem produktów. Kary te mają działać odstraszająco, by powstrzymać narastającą falę piractwa w Europie.

Podróbki mają istotny udział w światowej gospodarce. Szacunkowo stanowią od 3 do 9 proc. wszystkich obrotów międzynarodowych. Organizacje przestępcze korzystają właśnie z piractwa i podróbek –  powiedział we wtorek w Brukseli wiceprzewodniczący KE Franco Frattini, odpowiedzialny za sprawiedliwość, swobody obywatelskie i bezpieczeństwo.

Dodał, że w prawie unijnym istniały pewne luki, bo nie ustalono kar za taki proceder.

Nasza propozycja to sankcja w wysokości co najmniej czterech lat więzienia, jeżeli piractwo stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi albo wiąże się z przestępczością zorganizowaną –  wyjaśnił Frattini. Przewidziano też grzywny w wysokości od 100 tys. do 300 tys. euro.

W 2003 roku na zewnętrznych granicach UE zatrzymano ok. 100 mln podrobionych towarów wartości 1 mld euro. Jest to wzrost o 9 proc. w stosunku do 2002 roku, kiedy takich towarów było 85 mln.

Komisję najbardziej niepokoi to, że wśród podrabianych artykułów jest wiele zabawek i gier dla dzieci. W 2003 roku było aż 12 mln zabawek niebezpiecznych dla dzieci; jest to wzrost o 1000 proc. w stosunku do poprzedniego roku –  poinformował Frattini.

KE odnotowała także wzrost liczby podrabianych artykułów spożywczych i leków - w 2003 roku było ich o 77 proc. więcej niż w 2002. Jak powiedział Frattini, "wśród tych produktów często są cukierki, gumy do żucia, a nawet jabłka...".

Liczba podrabianego sprzętu audiowizualnego - płyt CD, DVD i kaset - wzrosła w 2003 roku o 172 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Wartość tego sprzętu szacuje się na 33 mln euro. Na ostatnim festiwalu w Cannes wszyscy zwracali się do nas o środki karne właśnie w dziedzinie audiowizualnej –  przyznał Frattini.

Dodał, że liczy na szybkie zatwierdzenie propozycji KE przez Parlament Europejski i Radę. Wobec krajów członkowskich wyrażamy nadzieję na zwiększenie kar albo - jeśli ich jeszcze nie wprowadzono - na wyznaczenie kar na poziomie co najmniej czterech lat. Ma to być zdecydowany środek w celu zmniejszenia liczby podróbek.

Zdaniem Frattiniego nowa dyrektywa będzie skutkowała szczególnie w nowych, dużych krajach Unii, które nie mają jeszcze sprecyzowanego ustawodawstwa w tej dziedzinie. W niektórych starych krajach obowiązują kary do trzech lat –  powiedział komisarz.

UE chce, by zwiększył się zakres konfiskat towarów pirackich przez organy celne i administracyjne, kontrolujące magazyny. Chcemy też stworzyć wspólne zespoły śledcze, bo 70 proc. skonfiskowanych podróbek pochodziło z Azji –  zaznaczył Frattini.

Jeśli dojdziemy do wniosku, że podróbki i piractwo do przestępstwo europejskie, to zobowiążemy kraje do działań przede wszystkim w dziedzinie prewencji. Należy też m.in. zwiększyć współpracę służb celnych –  dodał.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę