aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

KE zamierza powalczyć o Polskę 

8 listopada 2002

Jeśli Polska nie dostarczy szybko harmonogramów dochodzenia do poszczególnych etapów wdrożenia dyrektywy o obiektach dużego spalania, Unia nie przyzna nam długich okresów przejściowych w tym zakresie.

Konieczność szybszego wdrażania unijnego prawa o redukcji emisji siarki, azotanów i pyłów z zakładów energetycznych mogłaby popsuć kondycję ekonomiczną sektora. Wiele ciepłowni i elektrociepłowni realizuje obecnie własne kosztowne plany inwestycyjne. Wcześniej musiały zainwestować w bardzo kapitałochłonne technologie związane z ograniczaniem emisji. Wiele ciepłowni i elektrociepłowni mogłoby nie wytrzymać tych obciążeń.

"Gazeta Wyborcza" dowiedziała się, że Komisja Europejska zamierza powalczyć o dłuższe okresy przejściowe dla Polski w rozmowach z państwami członkowskimi. Oczywiście pod warunkiem, że dostanie przekonujący harmonogram, który będzie mogła dać stolicom jako swoistą gwarancję kontroli nad sytuacją. W negocjacjach rozszerzeniowych Unia bardzo niechętnie wychodzi poza "modelowe" rozwiązania wynegocjowane z częścią krajów. Unii jest łatwiej rozciągać modelowe rozwiązania negocjacyjne na wszystkie kraje bez uwzględniania ich specyfiki.

Komisja ostrzega, że jeśli harmonogramu nie będzie – bądź będzie mało przekonujący – Polska może liczyć co najwyżej na okresy przejściowe do 2015 r. Tyle mniej więcej wywalczyły Cypr i Słowenia. Tymczasem rząd występuje w sumie o cztery specjalne rozwiązania - najdłuższy dotyczący redukcji emisji azotanów aż do 2022 r. (liczony od 2016 r., kiedy to wchodzą w życie postanowienia dyrektywy dotyczące azotanów). W przypadku emisji pyłów walczymy o dziesięcioletni okres przejściowy (2008-17), a siarki na lata 2008-15.

Zdaniem rozmówców "Gazety" w Brukseli polscy negocjatorzy i sektor energetyczny muszą się postarać i opracować wiarygodny plan dochodzenia do poszczególnych etapów realizacji dyrektywy. Powinien być on jak najszybciej dostarczony do Brukseli, gdyż czasu na jego rozpatrzenie – najpierw w Komisji Europejskiej, potem w Radzie Ministrów UE – nie zostało wiele.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę