Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Kiedy w Polsce referendum ws. konstytucji UE?

22 lutego 2005

Hiszpanie już zdecydowali: chcą unijnej konstytucji. W kolejnych 9 krajach określono terminy referendów, w których obywatele zdecydują, czy akceptują traktat czy nie. W Polsce ciągle nie ustalono daty głosowania.

Kiedy w Polsce powinno odbyć się referendum w sprawie unijnej konstytucji? SLD chce, byśmy do urn poszli jesienią i głosowali w dwóch sprawach - traktatu i prezydenta. Ma to – jak tłumaczą liderzy Sojuszu - zmusić kandydatów do otwartego opowiedzenia się "za" czy "przeciw" konstytucji.

Dla PiS-u, który opowiadać się nie chce, propozycja ta to „oszustwo dla celów doraźnych”. A jest to o tyle trafne, bo SDL twierdzi, że wybory do Sejmu wiosną zaszkodzą traktatowi i dlatego Sejm trzeba wybrać jesienią.

Platforma chciałaby wybory do Sejmu przyśpieszyć, a referendum odwlec tak, aby konstytucję odrzucił inny z członków Wspólnoty, a wina nie spadła na Polskę.

PSL z Unią Wolności chcą referendum połączyć z wyborami samorządowymi w przyszłym roku. Po pierwsze - jedno nie ma nic wspólnego z drugim, więc będzie obiektywnie. Ponadto będzie czas na zastanowienie.

I wreszcie totaliści - tak jak marszałek Sejmu – chcą, aby jeśli nie wiosenne to jesienne wybory do Sejmu połączyć z referendum i wyborem prezydenta. Głosowanie, które zmienia wszystko, gwarantują przynajmniej jedno – frekwencję.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę