aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Konflikty po przeprowadzce do Brukseli

14 października 2004

Pierwsze tarcia między rządem a Danutą Hübner po jej przeprowadzce do Brukseli. Jak ustaliła "Rzeczpospolita", polska komisarz miała inne zdanie w kilku ważnych kwestiach i zagłosowała wbrew stanowisku rządu.

Komisarze reprezentują interesy całej Unii Europejskiej i nie mogą kierować się instrukcją od władz swojego kraju - to słyszy się w Brukseli do znudzenia. Władze wielu krajów starają się jednak wpływać na kształt unijnego prawa właśnie poprzez swoich komisarzy.

Chociaż Danuta Hübner jest w Komisji Europejskiej niecałe pół roku, już w kilku strategicznych sprawach przyjmowała stanowisko przeciwne wobec promowanego przez rząd w Warszawie. Udało nam się ustalić, czego dotyczyły spory. O większości zapewne nigdy się nie dowiemy - decyzje komisarzy są tajne.

Zaczęło się od przygotowanej przez Brukselę reformy rynku cukru, którego Polska jest jednym z największych producentów. W połowie lipca Danuta Hübner poparła reformę, która polega na ograniczeniu dopłat do eksportu, limitów produkcji i wysokości cen interwencyjnych. Polski rząd był przeciwny takim zmianom, uznając, że mogą one zmniejszyć dochody.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę