Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Koniec I etapu kampanii referendalnej

2 maja 2003

Kończy się pierwszy etap, prowadzonej przez rząd kampanii informacyjnej przed referendum europejskim. Był to etap mający dostarczyć obywatelom wiedzę na temat warunków polskiego członkostwa w Unii Europejskiej, a także stanu przygotować Rzeczypospolitej Polskiej oraz instytucji władzy publicznej do jak najlepszego wykorzystania europejskiej szansy.

W całym kraju przeprowadzono ponad 2 200 spotkań ze środowiskami lokalnymi, przede wszystkim w gminach. Przedstawiciele rządu mieli okazję do bezpośrednich rozmów z ok. 300 000 ludzi. W wielu z tych spotkań brali udział także eksperci oraz przedstawiciele środowisk opiniotwórczych.

W województwie lubelskim serię spotkań obywatelskich z przedstawicielami środowisk lokalnych oraz różnych grup zawodowych odbyli: minister – członek Rady Ministrów Lech Nikolski, minister nauki Michał Kleiber, minister sprawiedliwości Grzegorz Kurczuk, minister skarbu państwa Piotr Czyżewski, minister zdrowia Lech Sikorski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wojciech Olejniczak oraz podsekretarze stanu w: Ministerstwie Kultury Rafał Skąpski i Ministerstwie Finansów Robert Kwaśniak.

Na wspólnej konferencji prasowej rozpoczynającej wizytę w województwie lubelskim minister Nikolski informował m.in. o drugim etapie kampanii informacyjnej, zatytułowanym „Od piątego do piątego”. Faza ta będzie miała charakter apelu do obywateli o to, aby wzięli udziału w referendum akcesyjnym. – Jednym z elementów tego apelu będzie obecność członków rządu w różnych środowiskach i województwach. (...) Od 5 maja do 5 czerwca – codziennie reprezentacja rządu będzie w jednym z województw – mówił minister Lech Nikolski. Nie ograniczamy się w tych wyjazdach do miast szczebla wojewódzkiego. Będziemy także w miastach powiatowych i w gminach. Tam, gdzie gospodarze i organizatorzy kampanii informacyjnych uznają za wskazaną i potrzebną obecność członków rządu – tłumaczył minister.

Minister Grzegorz Kurczuk oraz minister Piotr Czyżewski spotkali się w Puławach z mieszkańcami gminy oraz młodzieżą licealną. Większość pytań zadawanych przedstawicielom rządu dotyczyła wpływu akcesji Polski do Unii Europejskiej na procesy prywatyzacyjne, a także organizacji systemu opieki społecznej oraz sądownictwa w UE. Ze strony licznej grupy młodzieży, obecnej na spotkaniu, padła propozycja dopuszczenia do głosowania w referendum osób, które ukończyły 16 lat.

Młodzież i przedstawiciele różnych grup zawodowych z Kraśnika mieli okazję do rozmowy z ministrem nauki Michałem Kleiberem. Oprócz pytań poświęconych bezpośrednio kwestiom, związanym z przystąpieniem Polski do UE, znaczne zainteresowanie wzbudzała również umowa offsetowa i objęcie nim projektu, który ma być realizowany w Kraśniku. Wcześniej, na konferencji prasowej minister Kleiber podkreślał, że offset to przyciąganie kapitału zagranicznego, a inwestycje zagraniczne w Polsce zależne są w dużej mierze od wiarygodności krajowych firm i ich możliwości przyjmowania takich inwestycji.  Akcesja do Unii Europejskiej jest silnym argumentem skłaniającym do inwestowania w Polsce – mówił minister Kleiber. – To jest często główny argument w negocjacjach z zagranicznymi inwestorami. W trakcie negocjacji offsetowych często podnoszono ten argument – zaznaczył.

Minister Lech Sikorski spotkał się z mieszkańcami gminy Łęczna. Większość uczestników spotkania to młodzież, która zainteresowana jest głównie swoją przyszłością w Unii. Dyskusja w Łęcznej dotyczyła przede wszystkim organizacji systemów służby zdrowia oraz oświaty w UE. W Krasnymstawie z kolei mieszkańcy gminy rozmawiali z ministrem Wojciechem Olejniczakiem o systemie dopłat Unii Europejskiej do rolnictwa.

W Hrubieszowie podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Robert Kwaśniak mówił mieszkańcom gminy o perspektywach wynikających z przystąpienia Polski do UE w zakresie nauki oraz możliwości znalezienia pracy i opłacalności produkcji rolniczej.

Natomiast wymiar kulturalny polskiej integracji z Unią Europejską przedstawili mieszkańcom gminy Włodawa podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury Rafał Skąpski oraz wojewoda lubelski Andrzej Kurowski.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę