Konsultanci: kłopoty z funduszami strukturalnymi prawie wszędzie

12 stycznia 2004

Prawie wszystkie państwa członkowskie UE miały początkowo problemy z wdrożeniem w swoich krajach funduszy strukturalnych - stwierdzili w piątek w Warszawie doradcy państw członkowskich Unii.

"Doradzałbym uczyć się na dobrych i złych przykładach wykorzystania funduszy w obecnych państwach członkowskich. Radzę obserwować realizowane projekty, współpracować z osobami piszącymi wnioski" - powiedział polskim konsultantom Tony Inglis z Wielkiej Brytanii.

Uczestniczący w I Euroforum Konsultantów Funduszów Europejskich doradcy z Włoch, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Austrii i Holandii podkreślali, że przygotowanie projektu jest trudne i wymaga czasu. "Zdarzają się trudności z wdrożeniem procedur prawnych, często było to skomplikowane, stąd bywały opóźnienia. Nawet kilkumiesięczne" - powiedziała Hilary Curley z Irlandii. Doradcy z państw Unii przedstawili obowiązujące w ich krajach procedury wdrażania i zarządzania programami. Inglis podkreślił, że dla dobrego wykorzystania środków unijnych ważne są proste i zrozumiałe procedury krajowe. "My stworzyliśmy dużo komitetów, procedur i to spowodowało wiele komplikacji" - przyznał Brytyjczyk.

Tymczasem odbiorcy dotychczasowej pomocy z UE w Polsce często skarżą się właśnie na zbyt skomplikowane procedury krajowe, które - dodane do i tak trudnych i czasochłonnych procedur unijnych - czasami nawet uniemożliwiają uzyskanie współfinansowania z Unii.

I Euroforum Konsultantów Funduszy Europejskich zorganizowało Stowarzyszenie Inicjatyw Menedżerskich Instytut Biznesu. Głównym zadaniem ich programu jest przygotowanie przedstawicieli polskich przedsiębiorstw, instytucji i organizacji do korzystania z funduszy Unii oraz promowanie wiedzy i dostępu do informacji o funduszach.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę