aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Lepiej z paszportem

8 lipca 2004

Już na granicy polsko-niemieckiej zawracano Lubuszan, którzy wyjechali na wakacje tylko z dowodem osobistym. Jeśli już uda im się dojechać np. do Włoch, nie mogą się zameldować w hotelu. Za granicą wciąż potrzebny jest paszport.

Po 1 maja mieliśmy przekraczać granice krajów unijnych albo z paszportem albo z dowodem osobistym. Łatwo uwierzyliśmy w zapowiedzi i wielu wybrało tylko dowód. Można to policzyć. W naszych biurach paszportowych wydano aż o połowę mniej dokumentów niż przed rokiem. Przyczyną jest nie tylko wygoda, ale i oszczędności. Wyrobienie paszportu kosztuje - od 30 do 100 zł. Czy warto było jednak oszczędzać?

- Sporo osób ma problem z przekroczeniem granicy z dowodem - twierdzi kierownik Oddziału Paszportów w zielonogórskiej delegaturze Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Wacław Hansz. - Wtedy w panice przychodzą do nas.

Spanie pod chmurką

Skąd te kłopoty? - Przez granicę na pewno nie przejadą osoby, których dowód jest zniszczony - wyjaśnia zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Migracji LUW w Gorzowie Wlkp. Tomasz Kozłowski. - Gdy dokument się rozpada, jest nieczytelny, czy sprany. Kłopoty mają także ci, którzy nie są już podobni do siebie na zdjęciu. Wiem z doświadczenia, że szczególnie dokładnie, np. przez Niemców, są oglądane stare dowody książeczkowe - dodaje W. Hansz.

Jeśli ktoś przejedzie granicę tylko z dowodem, musi liczyć się z tym, że to nie koniec problemów. Hansz podaje przykłady: - Bez paszportu nie można poruszać się drogą powietrzną i wodną, czyli samolotem czy statkiem. We Włoszech będą problemy z zameldowaniem w hotelu. Zdarza się, że bez paszportu nie można wjechać do Austrii.

Czy w związku z nowymi przepisami urzędy wydają więcej dowodów osobistych?

- Wyrabiamy ich tyle samo, co dotychczas - wyjaśnia naczelnik wydziału spraw obywatelskich zielonogórskiego Urzędu Miejskiego Andrzej Sokół. - A dzieciom zaledwie kilka.

Zgodnie z nowymi przepisami, dzieci, a nawet niemowlęta, mogą przekraczać granicę z dowodem lub paszportem. Inne wyjście to bezpłatne wpisanie dziecka do paszportu rodzica.

Maluch z wąsem

Szefowie biur paszportowych radzą, aby przed wyjazdem za granicę sprawdzić dowody i paszporty. Oba dokumenty muszą być w dobrym stanie i z aktualnym zdjęciem. - Najszybciej zmieniają się dzieci - mówi T. Kozłowski. - Dlatego warto wymienić zdjęcie. Kosztuje to niewiele, bo płaci się tylko 3 zł za każdy rok dotychczasowego używania paszportu. Rodzic, który chce wyrobić dziecku np. po dwóch latach nowy dokument płaci za to zaledwie 6 zł.

Przed wyjazdem trzeba sprawdzić też ważność paszportu - każdy wystawiany jest na 10 lat. 
 


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę