aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Liberalizacja handlu z UE

19 września 2002

Polscy konsumenci i producenci artykułów spożywczych powinni skorzystać z liberalizacji handlu artykułami przetworzonymi z Unią Europejską. Umowa w tej sprawie wejdzie w życie najpewniej 1 stycznia 2003 roku.

Ministerstwo rolnictwa donosi, iż strona polska przygotowuje ostateczny kształt porozumienia. Zdaniem rzecznika Komisji Europejskiej Pera Haeugaarda podpisanie negocjowanej długo umowy nastąpi niebawem. Choć zakres porozumienia nie jest tak szeroki jak pierwotnie proponowała Unia, na skutek liberalizacji powinna stanieć importowana whisky, wyroby cukiernicze i wiele substancji wykorzystywanych przez przemysł przetwórczy.

Co jest przedmiotem porozumienia?

Obejmuje ono pełną, wzajemną liberalizację handlu towarami niewrażliwymi dla obu stron tzn. takimi, których import nie zaszkodzi rodzimym producentom. W tej grupie znajduje się m.in. masło orzechowe, pasta kakaowa, proszek kakaowy, sos sojowy, sos z mango, itd. Wzajemną, stopniową liberalizacją (w odstępach 25 proc. redukcji ceł rocznie) zostaną objęte takie towary jak substancje pektynowe i ignamy czyli pochrzyny czyli bulwy pnączy tropikalnych bogatych w skrobię.

W kolejnejgrupie zakwalifikowano towary, na które cła znoszone będą asymetrycznie to znaczy UE zniesie je od momentu wejścia w życie porozumienia, a Polska stopniowo co 25 proc. rocznie. Tu znajdzie się m.in. sok z lukrecji, wosk pszczeli, ekstrakty herbaty i cykorii oraz mieszaniny substancji zapachowych. W bardziej wrażliwych segmentach rynku takich jak wyroby cukiernicze, czekolady i pieczywo cukiernicze nastąpić ma wymiana wzajemnych koncesji w postaci kontyngentów taryfowych. Tu również korzystniejsze warunki będą mieli polscy eksporterzy: w ramach tych kontyngentów Unia zniesie cła do "0" a Polska obniży stawki o 30 proc.

Ostatnią obejmują jednostronne koncesje. Polska uruchomi kontyngenty o obniżonej o 30 proc. stawce na wyroby spirytusowe, w tym whisky (ale bez wódek). Unia otworzy bezcłowy kontyngent na import makaronów z Polski. Jak informuje resort rolnictwa obecna umowa nie przewiduje liberalizacji handlu przetworami mleczarskimi, w tym jogurtami. Nie przewiduje się też obniżek ceł dla makaronów importowanych z UE.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę