aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Maksymalne dopłaty

11 sierpnia 2003

Polscy rolnicy dostaną dopłaty bezpośrednie w maksymalnej wynegocjowanej z Unią Europejską wysokości - tak nas zapewnił minister rolnictwa Wojciech Olejniczak. Jego zdaniem pieniądze na ten cel są już zarezerwowane w przyszłorocznym budżecie.

Polska podczas negocjacji z Unią Europejską zgodziła się, aby dopłaty bezpośrednie dla naszych rolników wynosiły w pierwszym roku członkostwa 55% tego, co otrzymują unijni farmerzy. W następnych latach dopłaty mają rosnąć, aby za 10 lat osiągnąć pełen unijny poziom. Ale zanim to nastąpi nasi rolnicy będą otrzymywać mniejsze subwencje, a polski rząd na ich dofinansowanie musi wyłożyć spore kwoty.

Szacuje się, że w przygotowywanym właśnie budżecie na 2004 rok byłaby to suma około 2,4 mld zł. Tymczasem ostatnio pojawiły się doniesienia prasowe mówiące o tym, że w projekcie budżetu, pieniędzy na ten cel będzie o połowę mniej, bo zaledwie 1,2 mld. Ministerstwo rolnictwa zapewnia, że sprawa jest już wyjaśniona, a pieniądze na 55-procentowe dopłaty znalazły się.

Co to oznacza dla przeciętnego rolnika? Przede wszystkim to, że już teraz można określić wielkość dopłat, jakie dostanie w pierwszym roku członkostwa w Unii. W przypadku produkcji zwierzęcej będzie to 340 zł za hektar, a w przypadku produkcji roślinnej 442 zł.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę