Międzynarodowy szczyt gospodarczy w Salzburgu

17 września 2002

W poniedziałek ekonomiści na otwarciu szczytu gospodarczego w Salzburgu wyrazili opinię, że w obliczu światowego spowolnienia rozwoju gospodarczego UE radzi sobie gorzej niż USA, a kraje Europy Środkowej i Wschodniej opierają się skutecznie recesji.

Szczyt w Salzburgu ma temat "Europa przekształcona: w poszukiwaniu wspólnej wizji". W spotkaniu uczestniczy 11 szefów państw i rządów, m.in. prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, Finlandii Tarja Halonen, premierzy Serbii Zoran Djindjic i Słowenii Janez Drnovsek. Obecny jest również komisarz UE ds. rozszerzenia Guenter Verheugen. Na szczycie Polskę reprezentuje prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz.  

Peter Cornelius, naczelny ekonomista Międzynarodowego Forum Gospodarczego (WEF) – organizacji prywatnej z siedzibą w Genewie, która jest inicjatorką szczytu obradującego w poniedziałek i wtorek w Salzburgu – oświadczył: W ciągu minionego dziesięciolecia tempo wzrostu w UE wahało się około 2,5 proc. rocznie, czyli średnio o blisko jeden punkt mniej niż w Stanach Zjednoczonych.

W tym roku wskaźnik wzrostu w UE ma wynieść 1,25 proc., znacznie poniżej przewidywanego wskaźnika wzrostu gospodarki amerykańskiej – zaznaczyła dyrektorka WEF, Anne Mettler.

Pomimo obecnego osłabienia gospodarczego kontynentu europejskiego, Czechy i Węgry powinny osiągnąć w tym roku wzrost między 3 a 4 proc., dzięki znacznie zwiększonej wartości eksportu, opanowaniu inflacji oraz ograniczeniu i stabilizacji bezrobocia.

Jednak inne kraje kandydujące do UE, w tym Polska, są w trudniejszej sytuacji – zwraca uwagę Juergen Von Hagen, dyrektor ośrodka badań integracji europejskiej. Wskaźnik wzrostu w Polsce spadł z 6 proc. w pierwszym kwartale 2000 r. do 0,2 proc. w czwartym kwartale 2001 r. – przypomina Von Hagen. Jego zdaniem, "nie wydaje się, by tendencja ta się odwróciła" w 2002 r.

W przyszłości kraje kandydujące do Unii będą osiągały wyniki równie dobre jak Piętnastka, a nawet lepsze. Mogłyby się stać krajami najbardziej konkurencyjnymi na kontynencie" europejskim – uważa Von Hagen.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę