Minister rolnictwa o integracji

19 stycznia 2005

Byłem pewien, że polska wieś zyska na integracji - mówi minister rolnictwa Wojciech Olejniczak w wywiadzie dla "Trybuny". Jednak dodaje zaraz, że niektóre optymistyczne oceny są przesadzone. Eurostat twierdzi na przykład, że dochody naszych rolników wzrosły o 74 procent. "Aż tak dobrze nie jest" - mówi minister. Według niego wyraźną poprawę odczuwają na pewno producenci mleka, trzody chlewnej, drobiu i buraków cukrowych.

Odnotowali wzrost zysków od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Ale są producenci, na przykład zboża, których sytuacja aż tak bardzo się nie poprawiła.

Na pewno jednak nasi rolnicy na integracji z Unią już skorzystali i korzystać będą nadal - zapewnia Wojciech Olejniczak. Wyraźnie rośnie eksport polskiej żywności. W ubiegłym roku, po raz pierwszy od wielu lat, bilans handlu zagranicznego był dodatni - więcej sprzedajemy za granicę niż sprowadzamy.

Minister rolnictwa przypomina, jak straszono, że tania żywność z Unii wyprze rodzimą produkcję, że będą padać zakłady przetwórcze, a system IACS nie zadziała i płatności bezpośrednich nie będzie.

To wszystko się nie sprawdziło - podkreśla Wojciech Olejniczak w obszernym wywiadzie dla "Trybuny". Jego zdaniem ci politycy, którzy wówczas kreślili czarne scenariusze, powinni teraz przyznać się do błędów.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę