Advertisement

Miód bliżej elity

22 lutego 2005

Wyrób przemkowskich pszczelarzy, obok bryndzy i oscypka, jest już chroniony w Unii Europejskiej jako produkt regionalny - pisze "Słowo Polskie - Gazeta Wrocławska"

Komisja Europejska sprawdza wniosek o nadanie słodkiemu specyfikowi logo, które posiada niespełna 650 produktów na całym kontynencie. To elitarna grupa, w której znajdują się takie smakołyki jak np. włoska szynka parmeńska

Włoska wędlina jest znana w całej Europie. Polacy kojarzą ją nie tylko z wyśmienitym smakiem, ale kupując ją mają gwarancję, że wyrabiana była zgodnie z unikatową recepturą. Za tą gwarancję trzeba słono zapłacić. Kilogram szynki parmeńskiej kosztuje ponad 100 zł!

Dlatego członkowie Towarzystwa Wspierania Pszczelarstwa w Przemkowie, którzy ubiegają się o unijną rejestrację swojego regionalnego wyrobu, już liczą zyski. Kilkunastu właścicieli pasiek produkuje, wykorzystując tradycyjną metodę, miód wrzosowy.

Pod nazwą "Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich" znalazł się w gronie trzech polskich specjałów ubiegających się zdobycie certyfikatu wyrobu regionalnego i został już objęty tymczasową ochroną na terenie całej Unii Europejskiej. Obecnie kilogram tego słodkiego płynu kosztuje około 5 euro, ale już wkrótce może osiągnąć cenę aż 10 euro.

Przemkowscy pszczelarze od lat korzystają z tego, że żyją w tzw. zagłębiu wrzosowym. Tu, na tysiącach hektarów Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, znajdują się największe w Polsce wrzosowiska. Pasieki prowadzi tu kilkunastu pszczelarzy z Przemkowa, jednak w czasie miodobrania przywozi je na polany ponad dwustu pszczelarzy z Dolnego Śląska.

- Nasz miód jest jedyny w swoim rodzaju. Ma charakterystyczną galaretowatą konsystencję, złoty kolor i specyficzny sposób wyrobu. Polega on na tzw. rozluźnianiu miodu. Aby słodki specyfik uwolnić z ramek trzeba precyzyjnie nakłuwać ich oczka. Wtedy dopiero słodycz wypływa ? wyjaśnia Stanisław Rekut z Towarzystwa Wspierania Pszczelarstwa w Przemkowie.

Przemkowscy pszczelarze wraz z kolegami z regionalnych związków pszczelarskich z Wrocławia, Jeleniej Góry i Oławy, od prawie roku zabiegają o wyłączność na nazwę ich produktu w całej Unii Europejskiej. Ich wniosek, który był pierwszym w Polsce po wejściu do UE, zatwierdzał Urząd Patentowy w Warszawie. Obecnie te obowiązki, na mocy ustawy o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych oraz produktów regionalnych, przejęło Ministerstwo Gospodarki i Rozwoju Wsi.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę