Na Śląsku trzy czwarte rolników liczy na dopłatę z UE

28 lipca 2004

Prawie 69 tys. wniosków o wpis do ewidencji producentów oraz 53 tys. wniosków o przyznanie płatności obszarowych, których wysokość zależy od powierzchni gospodarstw, złożyli rolnicy w województwie śląskim. W regionie tym wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło 78 proc. rolników - poinformował we wtorek rzecznik wojewody śląskiego Krzysztof Mejer

Specjaliści spodziewali się, że wniosków o wpis do ewidencji - podobnie jak wniosków obszarowych - będzie o blisko 10 tys. mniej. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) podaje, że w województwie śląskim jest 110 tys. gospodarstw rolnych. Jednak tylko 20 proc. właścicieli gospodarstw żyje przede wszystkim z rolnictwa, dla pozostałej części jest ono tylko dodatkowym źródłem dochodu. Pracownicy ARiMR szacowali, że tylko około 43,5 tys. właścicieli gospodarstw powinno wystąpić o dopłaty. W ich ocenie reszta gospodarstw albo nie spełnia kryteriów potrzebnych do uzyskania pieniędzy, albo ich właściciele z góry wyrazili brak zainteresowania dopłatami. Okazało się, że wstępne szacunki były zaniżone.

Najwięcej wniosków zostało złożonych w województwach: wielkopolskim (ponad 91 proc.) i kujawsko-pomorskim (prawie 90,5 proc.); najmniej w małopolskim (prawie 80 proc.) i właśnie śląskim.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę