EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Nadwyżka unijnego budżetu do podziału

13 maja 2004

Budżet Unii Europejskiej za rok 2003 zamknął się nadwyżką 5,47 mld euro, która zostanie podzielona między kraje członkowskie w postaci zmniejszenia ich wpłat do unijnego budżetu na rok 2004 r. - ogłosiła w środę Komisja Europejska.

Niemcy, główny płatnik do unijnego budżetu, najwięcej skorzystają z nadwyżki - ich wkład do tegorocznego budżetu zostanie zmniejszony o 1,2 mld euro. Redukcja dla Francji wyniesie 0,89 mld euro, a dla Malty - 2 mln euro. Chociaż Malta przystąpiła do UE dopiero 1 maja 2004 r., skorzysta z nadwyżki. Podobnie pozostałe 9 nowych krajów członkowskich. Europejska komisarz ds budżetu Michaele Schreyer wyjaśniła, że nowej dziesiątce również przysługuje "rabat" z tytułu nadwyżki.

Główną przyczyną nadwyżki w 2003 r. są mniejsze niż planowano wydatki z tytułu pomocy regionalnej (o 3,1 mld euro mniej niż przewidywano) oraz dopłat dla rolników (0,44 mld euro mniej). Pomoc regionalna jest regularnie przeceniana w budżecie UE, ponieważ państwa członkowskie na ogół nie są w stanie skonsumować wszystkich kredytów, które są im przyznawane. Ponadto, wyższe niż zakładano były wpływy do budżetu (o 0,85 mld euro), a to z powodu kar nakładanych przez KE, które okazały się wyższe niż pierwotnie oczekiwano. Generalnie, unijne nadwyżki budżetowe systematycznie maleją, ponieważ coraz dokładniejsze są przewidywania. I tak nadwyżka wyniosła 11,6 mld euro w 2000 r., 15 mld euro w 2001 r., 7,4 mld w 2002 r.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę