aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nie będzie firmy w Unii bez certyfikatu

14 listopada 2003

Nad częścią polskich firm wisi miecz Damoklesa. Po naszym wejściu do Unii Europejskiej, czyli za pięć i pół miesiąca, znakomita większość wyrobów przemysłowych sprzedawanych w Polsce będzie musiała odpowiadać unijnym normom bezpieczeństwa. Towarów bez certyfikatu potwierdzającego zgodność z normami nie będzie można nie tylko legalnie eksportować, ale w ogóle sprzedawać.

Przedsiębiorcy w większości nie mają świadomości tego niebezpieczeństwa. Zwłaszcza mniejsze firmy, a takich jest przecież 95 proc. na naszym rynku, sądzą, że jeśli nie sprzedają swoich towarów za granicę, to nie muszą występować o unijne certyfikaty – mówi Łukasz Rycharski z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Toruniu.

Brak wiedzy przedsiębiorców ujawniły również tegoroczne badania Eurochambres. – Polskie firmy najwyraźniej czują się niepewnie, bo wymieniają certyfikację i przepisy normalizujące na drugim miejscu wśród dziedzin, w których spodziewają się największych perturbacji po naszym przystąpieniu do Unii Europejskiej – uważa Marek Kłoczko, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarczej.

Nawet wśród tych, którzy jakąś wiedzę mają, dochodzi do licznych nieporozumień. Chęć starania się o znak zgodności CE deklarują na przykład producenci towarów, które nie podlegają odpowiednim dyrektywom. Pierwszym krokiem do uzyskania certyfikatu powinno więc być zorientowanie się, w jakiej grupie towar się znajduje, a następnie wybranie sposobu potwierdzenia jego zgodności z wymogami norm. W niektórych przypadkach według dyrektyw unijnych wystarczy, że producent sam zadeklaruje zgodność z normami. Na ogół trzeba jednak przejść całą procedurę starania się o certyfikat. Na to potrzebny jest czas i pieniądze.

Na razie na polskim rynku usług certyfikacyjnych zarabiają wyłącznie firmy zagraniczne, notyfikowane przez Komisję Europejską. Tylko nieliczne z nich na stałe współpracują z polskimi laboratoriami, które prowadzą badania produktów na miejscu. Większość wysyła wyroby do laboratoriów w swoich krajach macierzystych.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę