Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Nie ma alternatywy dla UE

19 września 2002

Rząd nie ma na razie planu awaryjnego na wypadek, gdyby opóźniło się członkostwo Polski w Unii Europejskiej lub gdyby w ogóle nie doszło do skutku powiedziała w środę w Brukseli minister ds. europejskich Danuta Huebner.

Według niej, gdyby taki plan miał powstać, musiałby zakładać spowolnienie lub wręcz zaniechanie budowy autostrad, modernizacji, wsparcia rolnictwa. Doszłoby wówczas do spowolnienia rozwoju Polski i/lub jej większego zadłużenia.

Pani minister podkreśla także, iż rząd robi wszystko, żeby projekty przebiegały zgodnie z planem, czyli żeby zakończyć negocjacje do grudniowego szczytu w Kopenhadze i zdążyć z ratyfikacją przed 1 stycznia 2004 roku.

Zapytana o to, czy rząd zamierza przygotować tzw. "plan B" odpowiedziała  – Taki plan powstanie w jakimś momencie na wypadek, gdyby się opóźniło członkostwo. Na razie rząd nie rozważa takiej ewentualności.

Huebner powiedziała także, że – Trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby plan przystąpienia do Unii wyszedł, bo jest on najkorzystniejszy ze wszystkich możliwych rozwiązań, jakie są Polsce dostępne. Zwróciła też uwagę na to, że – Nie jest dla nas obojętne, czy to członkostwo nastąpi pół roku wcześniej czy później, dlatego że nawet uwzględniając naszą składkę członkowską, możliwość rozpoczęcia wszystkich procesów związanych z członkostwem przyniesie wcześniej rezultaty, a my nie mamy czasu, bo musimy ponadganiać dziesiątki lat zastoju.

Przyznała również, że z końcem 2003 roku wygasa układ o stowarzyszeniu z Unią i w wypadku zwłoki z przystąpieniem do Unii być może będzie potrzeba, by negocjować inny system powiązań.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę