Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Nie ma pieniędzy z SAPARD na gminne inwestycje

3 czerwca 2004

Wiele samorządów na Warmii i Mazurach obudziło się z ręką w nocniku. Gminy, licząc na dotację z SAPARD, zaplanowały budowę wodociągów, kanalizacji, ale unijne źródełko szybko wyschło.

Labuszewo koło Biskupca to jedna z wielu wsi w regionie, która miała skorzystać z programu SAPARD. W tym roku, m.in. za pieniądze z funduszu, miał być wybudowany wodociąg. A wodociąg to być albo nie być dla mleczarzy. Od czerwca gospodarze odstawiający mleko do mleczarni muszą korzystać w swoich gospodarstwach z bieżącej wody.

Gmina Biskupiec liczyła, że dzięki 4,5 mln zł z SAPARD, o które w sumie ubiegała się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zrealizuje cztery inwestycje, w tym właśnie wodociąg w Labuszewie. Jednak agencja nie podpisała z gminą umów na wykonanie inwestycji, tłumacząc się brakiem finansów.

Samorządowcy nie ukrywają swojej irytacji. - Najpierw wiele było szumu, aby składać wnioski, jak to zrobiliśmy, to okazało się, że dla nas nie ma pieniędzy - denerwuje się Janusz Sypiański, wójt Świątek. - Zostaliśmy wpuszczeni w kanał. Zaplanowaliśmy inwestycje, rozbudziliśmy nadzieje u ludzi...

Gmina Świątki liczyła na 1,3 mln zł dotacji z SAPARD, za które chciała skanalizować trzy wsie. Co teraz? - Nie będzie kanalizacji - krótko wyjaśnia wójt. W podobnej sytuacji co Świątki znalazło się wiele gmin w regionie.

- Zrobiliśmy, co w naszej mocy, by zdobyć pieniądze na realizację projektów, które złożyły gminy - zapewnia Wiesław Kowalski, dyrektor olsztyńskiego oddziału ARiMR. - Problem w tym, że samorządy złożyły dużo więcej projektów niż zarezerwowano pieniędzy na ich realizację.

Regionalny Komitet Sterujący, który opiniuje wnioski gmin, pozytywnie zaopiniował do realizacji 152 wnioski, które opiewały na 110,6 mln zł. - A do dyspozycji mieliśmy, jako region, tylko około 64 mln zł - wyjaśnia dyrektor. - Dzięki różnym przesunięciom udało nam się zwiększyć tę pulę do 78 mln, ale i tak szansę na dofinansowanie miały tylko najlepsze projekty.

Co z innymi wnioskami? - Leżą - rozkłada ręce dyrektor Kowalski. - Zabiegamy, by sfinansować je już z funduszy strukturalnych.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę