Niepewne losy PROW

5 kwietnia 2004

Komisja Europejska ma zastrzeżenia do kształtu przedłożonego przez stronę polską Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Jak trafnie przewidywała sejmowa opozycja - największe zastrzeżenie komisji budzi zaliczenie 56 proc. obszaru Polski do kategorii terenów o niekorzystnych warunkach gospodarowania. W opinii Unii Europejskiej - to stanowczo za dużo.

PROW przewiduje wsparcie rolników z terenów o niekorzystnych warunkach gospodarowania kwotą 370 mln euro. Dopłaty z tytułu niekorzystnych warunków gospodarowania są niezależne od dopłat bezpośrednich i wyniosą od 38 do 68 euro na hektar. Nie wiadomo jednak, ilu polskich rolników zobaczy te pieniądze.

- Liczymy na to, że Komisja Europejska przyjmie nasze argumenty, jednak obecnie nie możemy zagwarantować, że 56 proc. terenów Polski zostanie uznane ze tereny o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Równie dobrze ta liczba może być zmniejszona do 40 czy 30 proc. - powiedział Mirosław Drygas, wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podczas posiedzenia senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Od 15 kwietnia do 15 czerwca 2004 r. rolnicy będą mogli składać wnioski o płatności obszarowe, na których będzie także rubryka dla ubiegających się o dopłaty z tytułu niekorzystnych warunków gospodarowania. Rolnicy składający wnioski będą kierować się mapą obszarów o niekorzystnych warunkach zagospodarowania zatwierdzoną przez polski rząd. Jeśli zaś okaże się, że Bruksela zredukuje ilość tych obszarów, to rolnicy, którzy już złożyli wnioski o dopłaty, zostaną z programu wyłączeni. PROW będzie ostatecznie zatwierdzony przez Unię dopiero po akcesji Polski do UE.
Według informacji rządu, w latach 2004-2006 do wykorzystania w ramach PROW ma być 2,9 mld euro. Zasady dysponowania tymi środkami pozwalają pieniądze niewykorzystane w 2004 roku spożytkować w latach 2005 i 2006. Jednak takie "przechodzenie" niewykorzystanych funduszy na następne lata nie jest możliwe w przypadku środków przeznaczonych na dofinansowanie rolników z obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Każde gospodarstwo ubiegające się o dopłaty z tytułu niekorzystnych warunków będzie musiało być skontrolowane przez ARiMR. Istnieją poważne obawy, czy Agencja podoła temu warunkowi stawianemu przez UE.

PROW ma umożliwić również wypłacanie renty strukturalnej rolnikom, którzy przekazali majątek następcom. Zdarzają się przypadki, że już dziś do jednostek ARiMR zgłaszają się rolnicy z aktami notarialnymi potwierdzającymi przekazanie majątku, przekonani, iż już dziś mogą się ubiegać o rentę. Taka możliwość otworzy się jednak dopiero po zatwierdzeniu PROW przez Brukselę. Ci, którzy dziś przepiszą majątek, nie będą mogli liczyć na wsparcie.

Przedstawiciele ARiMR zapowiadają, że składanie wniosków o dopłaty w ramach PROW będzie najprawdopodobniej możliwe od 15 września. Termin ten jest również uzależniony od wyniku audytu oceniającego, czy ARiMR spełnia warunki wymagane przez UE do obsługi poszczególnych elementów PROW.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę