EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Niesprawiedliwe kryteria?

9 lipca 2004

Marszałek woj. podlaskiego Janusz Krzyżewski uważa, że należy zmienić kryterium, według którego rozdzielane są środki strukturalne z Unii Europejskiej na poszczególne regiony, tak aby nie pogłębiały się dysproporcje w rozwoju między regionami bogatymi i biednymi w Polsce.

Jak powiedział Krzyżewski podczas czwartkowej konferencji prasowej, obecnie 80 proc. tego kryterium stanowi liczba mieszkańców regionu, po 10 proc. zaś wysokość regionalnego PKB i wskaźnik bezrobocia. Jego zdaniem, kryterium powinno być zmienione tak, by w większym stopniu, np. w 20 proc., brać pod uwagę wartość PKB w regionie.

Województwo podlaskie jest jednym z najbiedniejszych w Polsce, a także w Unii Europejskiej, zaś gęstość zaludnienia w regionie jest najmniejsza w kraju - 62 osoby na 1 km kwadratowy. Samorząd województwa podkreśla, że przy obecnych wskaźnikach już na starcie region przegrywa z takimi regionami, jak Śląsk czy Mazowsze i - jeśli to kryterium nie zostanie zmienione - nadal będzie przegrywał finansowo.

Podsumowując bieżący okres programowania 2004-2006 stwierdzimy, że zakonserwowaliśmy różnice regionalne, a kto wie, czy dystans różnic międzyregionalnych nie jest większy- powiedział Krzyżewski. Jego zdaniem, jest to sprzeczne z polityką Unii Europejskiej, której celem jest zmniejszanie tych różnic. Takie kryterium zostało ustalone w Narodowej Strategii Rozwoju Regionalnego przyjętej przez rząd w 2000 rok - wyjaśniła wiceminister gospodarki Krystyna Gurbiel, prezentując w czwartek w Białymstoku główne założenia projektu Narodowego Planu Rozwoju Polski (NPR) na lata 2007-2013.

Pytana o szanse na zmianę kryterium podziału pieniędzy powiedziała, że nie chce składać żadnych deklaracji. To jest kwestia otwarta (...) Trzeba starać się z partnerami samorządowymi ustalić takie kryterium, które maksymalnie będzie uwzględniać różne punkty widzenia - powiedziała.

Oceniając realizację obecnego Narodowego Planu Rozwoju na lata 2004-2006, samorząd województwa podlaskiego wskazał także, że aby nowy plan na kolejne lata był skuteczny, musi uwzględniać specyfikę poszczególnych regionów. Wcześniej wicepremier Jerzy Hausner deklarował, że będzie przekonywał Komisję Europejską do tego, by NPR na lata 2007-2013 był rozliczany na poziomie regionalnym. -Taka jest intencja rządu - powiedziała Gurbiel.

Poinformowała, że w NPR na lata 2007-2013 ma być także zapis o tym, że połowa, a nie jak obecnie jedna trzecia środków strukturalnych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR), jest w gestii samorządów województw.

Jako województwo przygraniczne, leżące przy zewnętrznej granicy UE, Podlasie chciałoby też specjalnego programu na neutralizację skutków tak zwanego zamknięcia granicy z Białorusią. Gurbiel powiedziała, że taki program ma szanse na realizację.

Wzmocnienie obszaru współpracy przygranicznej urasta do trzeciego celu polityki spójności. (...) Dla województwa podlaskiego to jest szansa na większe środki - dodała wiceminister.

Na realizację NPR w latach 2007-2013 Unia ma przeznaczyć w Polsce 50 mld euro. W latach 2004-2006 ma to być 12,8 mld euro.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę