Nowa szansa dla Polski

30 marca 2004

Polska może mieć o wiele mocniejszą pozycję w Radzie Unii Europejskiej, niż dawał jej system nicejski - pisze brukselski korespondent "Rzeczpospolitej" Jędrzej Bielecki, powołując się na wysokiej rangi dyplomatów unijnych.

Nowa formuła - według tych źródeł - przewiduje, że w głosowaniach Polska może mieć aż połowę głosów niezbędnych do ewentualnego odrzucenia unijnego prawa.

Tymczasem Traktat Nicejski daje nam tylko jedną czwartą głosów potrzebnych do zablokowania decyzji, a według dotychczasowego projektu konstytucji europejskiej tych głosów Polska miała otrzymać jeszcze mniej.

Na opracowywanym w poufnych rozmowach porozumieniu wraz z Polską ma zyskać Hiszpania. Według cytowanych przez Bieleckiego unijnych dyplomatów, ten ukłon w stronę Warszawy i Madrytu spowodowała głównie przeprowadzona w Paryżu i Berlinie analiza sytuacji politycznej w Polsce.

Francuzi i Niemcy uznali, że rozwiązanie niekorzystne dla Polski nie uzyska poparcia dwóch trzecich posłów w naszym Sejmie, co zablokuje wprowadzenie całej unijnej konstytucji - twierdzi brukselski korespondent "Rzeczpospolitej".

 


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę