AGRO-PARK TARGI LUBLIN
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Nowe wyzwania przed Wspólną Polityką Rolną

12 listopada 2008
Integracja sektora rolnego w Europie była odpowiedzią na powojenne problemy z zaopatrzeniem w jedzenie. System WPR ruszył w 1962 roku i szybko sprostał głównemu założeniu, jakim było zapewnienie samowystarczalności żywnościowej krajom ówczesnej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Jednak w latach osiemdziesiątych mechanizm dopłat i kwot rozregulował się. Dla zachowania cen trzeba było niszczyć nadwyżki masła, wina i innych produktów.
 
Rozpoczęta w 2003 roku reforma Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) oprócz zwiększenia konkurencyjności likwiduje wiele rozwiązań, które zachęcały rolników do nadprodukcji żywności. Przygotowała również system na przyjęcie nowych dwunastu krajów. 
 
Przed zreformowaną polityką rolną stanęły w ostatnim czasie nowe wyzwania. Na światowym rynku pojawili się nowi, silni eksporterzy żywności tacy jak Brazylia. Chcieliby sprzedawać swoje produkty na rynku Europejskim, jednak nie pozwalają im na to zaporowe cła, które są elementem ochronnym systemu WPR. Eksporterzy domagają się na forum Światowej Organizacji Handlu WTO, by Unia Europejska zliberalizowała swój reżim celny i zglobalizowała politykę handlową.
 
Rosnąca pozycja międzynarodowa unijnej 27 wymaga, by kraje członkowskie wspólnie reagowały na światowe problemy. Kryzys żywnościowy trapiący najbiedniejsze kraje naszego globu można częściowo zażegnać wprowadzając nowoczesne metody upraw i hodowli. Unia Europejska chce przeznaczyć pieniądze z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej na pomoc w restrukturyzacji rolnictwa w krajach zagrożonych klęską głodu.
 
Uczestnicy dwudniowego spotkania międzyparlamentarnego rozmawiali również o wyzwaniach związanych ze zmianami klimatu I zaopatrzeniem w energię. Rolnictwo, klimat i energetyka są coraz silniej powiązane. Na przykład produkcja i wykorzystanie biopaliw, choć zmniejszają naszą zależność od ropy i gazu - powiększają efekt cieplarniany odpowiedzialny za zmiany klimatu. Uprawa roślin energetycznych, zwykle opłacalna dla rolników, wypiera uprawy roślin jadalnych, co skutkuje wzrostem cen żywności. 
 
Komisarz UE do spraw rolnictwa, Mariann Fischer Boel wymieniła najważniejsze zadania, jakie stoją obecnie przed Wspólna Polityką Rolną. Prowadzony od 2007 roku przegląd mechanizmów i założeń WPR ma sprawić, że unijne rolnictwo będzie skutecznie reagowało na sygnały rynkowe - również z krajów potrzebujących żywności a odpowiednio dobrane wsparcie dla rolników pozwoli zapobiec sytuacji, w której kryzys w sektorze przerodzi się w katastrofę. W efekcie przegląd pozwoli również ustalić zakres, w jakim mechanizmy WPR będą mogły reagować na rosnące wyzwania, na przykład na zmiany klimatu.
 
Spotkanie zorganizował Parlament Europejski wraz z urzędującą Prezydencją Francji w UE.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę