CTR_80917

O dopłatach w rządzie we wtorek  

3 lutego 2003

Premier Leszek Miller poinformował, że na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się sprawą systemu dopłat dla rolników. Podkreślił, że weźmie pod uwagę opinię wyrażoną w imieniu PSL przez szefa partii, wicepremiera Jarosława Kalinowskiego. Pytany w niedzielę w Radiu Zet o oświadczenie wiceprezesa PSL Eugeniusza Kłopotka, że zgoda rządu na proponowany przez UE system mieszany, czemu przeciwne jest PSL, może oznaczać rozpad koalicji. 

Dla mnie partnerem w ramach PSL jest Jarosław Kalinowski – prezes PSL. Póki nie złoży on w tej sprawie stosownego oświadczenia, to dla mnie problem nie istnieje – powiedział premier. (...) Zdanie pana Kalinowskiego zostanie wyrażone najpóźniej we wtorek, bo zamierzamy wtedy przedyskutować wszystkie te kwestie na posiedzeniu Rady Ministrów – dodał premier. 

Premier powiedział, że w kierownictwie rządu są szefowie partii koalicyjnych, by nie było zjawiska kierowania rządem z tylnego siedzenia, czy jakiejś próby ukonstytuowania ośrodka, który nie ponosi odpowiedzialności za sprawowanie władzy, ale chce rządzić.

Miller zaznaczył, że dyskusje z Komisją Europejską o systemie dopłat cały czas trwają. W poniedziałek wyjeżdża kolejna ekipa pod przewodnictwem wiceministra rolnictwa Jerzego Plewy. Poinformowano nas, że są nowe elementy w tej sprawie, nowe propozycje – powiedział.

Pytany, który – jego zdaniem – system byłby dobry dla Polski, premier odparł, że biorąc pod uwagę interesy polskiej wsi w dłuższej perspektywie, system premiujący polskich rolników w zależności od produkcji (mieszany) może ich motywować do szybszej modernizacji i uzyskania większej wydajności.

Ale jeśli patrzeć na dzisiejszą wieś, to niewątpliwie system, który premiuje rolników od powierzchni (uproszczony - PAP) jest prostszy i pewnie w odczuciu wielu rolników bardziej sprawiedliwy, bo na wsi jest wiele biedy i wiele problemów – mówił premier.

Premier pytany, czy wyobraża sobie rząd mniejszościowy, jeżeli UE się nie zgodzi na system uproszczony, a PSL wyjdzie z koalicji, odpowiedział, że trudno mu sobie to wyobrazić, a taki rząd to "droga przez mękę". Ale mam wyobraźnię nieograniczoną i taki wariant też mogę sobie wyobrazić – dodał.

Przyznał że trudno sobie wyobrazić wariant, w którym PSL powie "nie" dla integracji UE ale "tak", by być w rządzie.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę