CTR_80917

O referendum w Raciechowicach

5 czerwca 2003

Dwa modele przyszłości Polski w zależności od wyników referendum przedstawił w środę, 4 czerwca rolnikom w Raciechowicach (Małopolska) premier Leszek Miller, zachęcając do udziału w referendum.

Wybierając TAK dołączymy do krajów najszybciej rozwijających się, stworzymy szanse na szybszy rozwój kraju, otrzymamy wiele środków, które wspomogą polskie rolnictwo, przyspieszymy rozwój wsi –  argumentował premier.

Jeżeli wybierzemy NIE, Polska będzie izolowana, Unia Europejska odgrodzi się od nas barierami celnymi i przepisami, a to sprawi, że produkcja nie będzie opłacalna. Zabraknie rynków zbytu, inwestorzy pójdą gdzie indziej, a my będziemy bezradnie patrzeć, jak powstają nowe miejsca pracy – ale nie u nas, tylko w Słowacji, Czechach, Estonii, Litwie – powiedział Miller.

Premier wskazywał na szanse rozwoju wsi, m.in. poprzez dopłaty bezpośrednie dla rolników. – Jeżeli ktoś mówi, że to jest za mało, to ja muszę się zapytać, czy COŚ jest więcej niż NIC, czy NIC jest więcej niż COŚ – żartował.

Chciałem powiedzieć: czy coś jest więcej od zera, ale ze słowem zero miałem pewną przygodę i uznałem, że już nie będę się nim posługiwać –  dodał. (Nawiązał w ten sposób do swojego przesłuchania przed komisją śledczą kiedy to zwracając się do Zbigniewa Ziobro (PiS) powiedział: "Pan jest zerem".)

Argumentację premiera wsparli prezes Krajowego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych Władysław Serafin oraz przedstawiciel włoskich organizacji rolniczych Maurizio Reale.

U nas za bardzo Unię wyidealizowano i wystraszono nas. Tymczasem oni tam w Unii też się nas boją, może nawet więcej niż my
– powiedział Serafin.

W Raciechowicach premier spotkał się również z grupą producencką – członkami Spółdzielni Ogrodniczej "Grodzisko" i zwiedził jej najnowsze inwestycje – chłodnie. Grupa, skupiająca 11 udziałowców z rodzinami, właścicieli 70 ha lasów sprzedaje jabłka do dwóch francuskich sieci hipermarketów w Polsce.

Po spotkaniu Miller powiedział dziennikarzom, że nie podjął jeszcze żadnych decyzji w sprawie odwołania prezesa Agencji Rynku Rolnego.

Dzisiaj jestem umówiony z panem ministrem Tańskim, dlatego że mogę podjąć taką decyzję tylko na wniosek ministra Tańskiego, w dodatku jeszcze uzgodniony z ministrem finansów. Dzisiaj pewnie późnym wieczorem, albo w nocy dojdzie do takiego spotkania – powiedział premier.

Gmina Raciechowice, oddalona około 40 km od Krakowa, należy do najczystszych ekologicznie gmin woj. małopolskiego. Użytki rolne zajmują w niej 63 proc. powierzchni, prawie jedna trzecia to sady.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę