aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Oleksy o stanowisku rolnym Polski 

13 września 2002

Przewodniczący Sejmowej Komisji Europejskiej Józef Oleksy wyraził w czwartek zadowolenie, że wyznaczono wreszcie termin opracowania stanowiska Polski na negocjacje z UE w rolnictwie, gdyż jak dotąd "nic nie jest przygotowane".

Przebywający w Brukseli na sesji Konwentu Europejskiego Oleksy przypomniał, że ministrowie "Huebnerowa, Kołodko i Kalinowski zostali zobowiązani do opracowania konkretnego projektu (do 21 września)" ostatecznego stanowiska negocjacyjnego Polski w rolnictwie.

Przecież to jest wszystko nierozpisane. My nawet nie wiemy, czy chcemy, żeby wszyscy rolnicy dostawali dopłaty,  jak proponuje Komisja Europejska, czy tylko część, tak jak jest teraz w Unii – ubolewał Oleksy.

Zostawmy Unię w spokoju, tylko sobie powiedzmy, co jest w Polsce przygotowane. Bo poczynając od wcześniejszych emerytur (dla rolników), poprzez KRUS po zmianę struktury agrarnej –  nic nie jest przygotowane, a co gorsza –  nie jest uzgodnione społecznie – mówił.

To jest problem, a wszyscy nabożnie uklękli i uważają, że wszystko Unia rozwiąże. Potem wszystko wyjdzie na wierzch. Na przykład z tymi pieniędzmi, to ja nie wiem, czy to będzie działać – dzielił się wątpliwościami szef sejmowej Komisji Europejskiej.

Nie daj Boże, żeby Unia nam powiedziała - no dobra, chcecie więcej na dopłaty, jakoś to przeforsujemy. I co –  jak to podzielimy? Żadne studyjne prace się nie odbywają. Więcej trzeba wydobywać tego, co jest przygotowaniem wewnątrz kraju. Największym problemem jest to, jak wysupłać środki własne na współfinansowanie inwestycji wspieranych z kasy unijnej – powiedział Oleksy.

Oleksy mówiąc o szansach na porozumienie z Unią o restrukturyzacji polskiego hutnictwa i zamknięcie negocjacji w polityce konkurencji, wyraził opinię, że "dynamika rządu jest godna podziwu".

Jego zdaniem wygwizdanie komisarza UE ds. rolnictwa Franza Fischlera przez grupę posłów w polskim parlamencie "bardzo mu się nie podobało", uważa je za "niestosowne" i "zareagowałby stanowczo", gdyby do takiego zachowania doszło w jego komisji. 


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę